kulcsár edina
A szokásosnál is fojtogatóbb a levegõ a helybéliek szerint. A gazdák egymásra mutogatnak és azt mondják, tûrni kell.
Minden évben ilyenkor trágyáznak Szentesen és Hódmezővásárhelyen, mert aratás után lehet ezt szakszerűen elvégezni. Ha gyorsan beletárcsázzák a talajba a trágyát, akkor nem tart sokáig a bűz. Elvileg.
Most azonban a két szomszédos település lakói arról számoltak be, hogy a szokásosnál durvább a helyzet...
Hódmezővásárhely belvárosában is érezni a szagot, pedig már végeztek a termelők a munkával. Szentesen még rosszabb a helyzet.
Tényleg gyomorforgató
- mondta el a %Ripost%-nak egy szentesi újságíró. Hozzátette, hogy még nagyjából egy hétig tart Szentesen a mezőgazdasági munka, és van olyan is, aki teregetés után újra mos, mert a ruhák átveszik a "trágyaillatot".
A szentesi önkormányzattól a közterület-felügyelethez irányítottak minket. Szerintük nem lehet semmit tenni ellene, ez a
szükséges rossz, amit el kell viselni a bőséges termés érdekében.
A förtelmes szagról egy szentesi srác elmondta, hogy hullámokban érkezik, és nagyon kellemetlen. Főleg, ha meleg van. Olyankor még erősebben megcsapja a rettenetes szag, amikor mondjuk szellőztetni akar:
Ezt csak a legyek bírják!
A bűz a sertéstrágyából származik, amit a Pankota Agrár Zrt. hord a földre. A cég hatalmas területen, majdnem 4000 hektáron termeszt haszonnövényeket a térségben.
A cég növénytermesztési vezetője elmondta: amióta világ a világ, ez történik a termőföldeken ősszel.
Õk minden szabályt betartanak, és mindent ugyanúgy csinálnak most is, mind eddig.
A szintén a környéken dolgozó Atevszolg Fehérjefeldolgozó Zrt. képviselője a Délmagyarnak elmondta: nekik nincs semmi közük az elviselhetetlen szaghoz, a környékbeli gazdáknak viszont annál inkább: valószínűleg nem mindenütt dolgozták be a talajba szakszerűen az anyagot.
A helyi, növénytermesztéssel foglalkozó Árpád-Agrár Zrt-t és a hódmezővásárhelyi önkormányzatot is megkerestük, egyelőre nem kaptunk tőlük választ.