"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2016.08.07.

Veszélyes bombázók a Balaton mélyén

Ötven gép zuhant a második világháborúban a Balatonba, tizenöt darab még mindig ott rejtõzik valahol a tó mélyén...

A Balaton nem volt mindig a buli és a gondtalan pihenés helyszíne… A II. világháborúban itt is összecsapott a német és a szovjet hadsereg.

1944 decemberében súlyos harcok voltak errefelé, az oroszoké volt a déli part, a németeké az északi

idézte fel a Zamárdiban élő idősektől hallott történelmet Tarr Péter, a Zamárdi Világháborúk Múzeumának alapítója.

A vonuló oroszokat vadászbombázóval lőtték a németek, de egyikük gépét eltalálták Szántód környékén. Zamárdiig elhozta a gépet a pilóta, aztán egy felfújható csónakkal elmenekült a ködbe vesző Balatonon. Õ megúszta. A repülőgépét széthordták, egy része hozzám került – mesélte Tarr, a Zamárdi iskola igazgatója. A történelemtanár rengeteget tud a Balatonban rejtőző roncsokról, s nagy álma, hogy ezeket egyszer kiemeljék. Nem csak a balesetveszély miatt: szerinte a megmaradt alumíniumtesteket érdemes volna kiállítani.

Hét évtizeddel ezelőtt 50 gép zuhant a Balatonba, s azokat, amelyek sekély vízbe, vagy hajózási útvonalra estek, eltávolították közvetlenül a háború után. Ám így is maradt még több mint egy tucat. Szerencsére olyan tragédia, hogy a vízbe ugrót megöljön egy roncs, már rég történt – de megtörténhet újra…

A folytatásért lapozz!


Az ’50-es években egy nászutas pár evezett be a Balatonba, s a férfi Kenesénél ugrott egy fejest. Amikor két nappal később megtalálták a holttestét, kiderült, hogy egy szovjet roncs légcsavarjának tollába ugrott bele. Szétnyílt a feje.

Tíz éve Balatonföldváron úgy fedeztek fel egy repülőt másfél méterrel a víz felszíne alatt, hogy a vitorláshajók többször nekiütköztek.

Tarr úgy gondolja, nem megoldhatatlan, hogy kiszedjék a roncsokat.

– A tengerből is sikerült már, technikailag a Balatonból egyszerűbb is, noha kisebb a látótávolság. Inkább a közös akarat hiányzik – véli a történelemtanár. Egyszer ugyan végigradarozták a magyar tengert, hogy merre vannak repülőroncsok. Érdekes, hogy ennek ellenére mégis véletlenszerűen kerültek elő a maradványok… Legutóbb tíz éve, előtte pedig 1988-ban került erő roncs.

S hogy honnan tudhatod meg, hogy valahol roncs rejtőzik a víz mélyén?

– Figyelni kell az idős horgászokat – nevet Tarr. – Egy bácsi esküdött rá, hogy a vízben pihenő roncs mellett fogja a legtöbb süllőt...

 

Botlóakna a vízben Az oroszok 1944 decemberében, amikor befagyott a Balaton, botlóaknákkal védték a Zamárdi-Szántód-Földvár területet. Ez két akna volt egy dróttal összekötve, ami robbant, ha valaki elbotlott benne. Amikor a jég elolvadt, ezek az aknák az iszapba merültek... Mivel a gyújtószerkezetük szétrohadt 70 év alatt, nem veszélyesek. De ha találunk egyet, azért ne ütögessük kalapáccsal...

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-