tóth gabi
Fesztiválozni mész? Itt van néhány hasznos tanács! Az önfeledt szórakozás közben érdemes vigyázni! A tábori körülmények között könnyebben kaphatunk ételmérgezést, ami gyorsan véget vethet a bulizásnak.
A váratlan rosszullétek és az ételmérgezés elkerülése érdekében néhány tippel segíti a fesztiválozókat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Érdemes megfogadni a tanácsokat, hogy aztán ne kelljen idő előtt véget vetni a szórakozásnak...
Elsőként arra figyeljünk, hogy mindig olyan árustól vegyünk enni- és innivalót, aki rendet tart, akinek tiszta és rendezett a pultja! Elfogadhatatlan, ha egy bódéban rovarok vannak, vagy ha az eladásra kínált ételt nem védik a kosztól és az időjárástól. Az ideális kiszolgáló tiszta munkaruhát hord, lefedi a haját, vagy ha hosszú hajat hord, akkor hátraköti. Érdemes ügyelni a legapróbb részletekre is: jó, ha az eladó keze tiszta, nincs rajta ékszer, a körme nem lakkozott, és nincs műkörme. Így elkerülhető , hogy koszos, ehetetlen dolgok kerüljenek az ételünkbe.
A megbízható árus nem eszik vagy cigizik munka közben,
nem nyúl puszta kézzel az ételhez, valamint ügyel a pénz és az étel elkülönített kezelésére.
Csak ott vásároljunk, ahol az ételeket lefedve, védetten és kellő hőfokon tárolják, ahol a kiszolgált meleg étel valóban forró, a hűtendő étel pedig jéghideg, és ahol nem tartanak élelmiszert közvetlenül a földön!
Alapelvárás, hogy az árusítóhely mellett szemetes is legyen!
Természetesen fontos a kínálat és az árak egyértelmű, jól látható kiírása is, valamint az, hogy látható helyen legyen az árusító cég neve és címe.
Mindenki ezerszer hallotta már, de a tábori körülmények miatt nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy minden étkezés előtt mossunk kezet, vagy ha erre nincs lehetőség, használjunk kézfertőtlenítő kendőt vagy folyadékot! Kizárólag forrón tálalt meleg ételt, vagy hűtőben tárolt hideg ételt fogadjunk el. A fesztiválokon
a frissen készült, forró étel a legbiztonságosabb.
Jó, ha tudjuk, hogy kockázatosabb tojásos, darált húst tartalmazó vagy töltelékes ételt, hidegkonyhai termékeket, hűtést igénylő cukrászsüteményeket enni a fesztiválokon is.
Semmiképp ne együk meg az ételt, ha állott, gyanús vagy szokatlan ízű!
A langyos helyen tárolt vagy kellően át nem sült étel is veszélyes. Ezeket a szabályokat a saját érdekünkben tartsuk be, hiszen a melegben a baktériumok elszaporodhatnak, és az étel elfogyasztása után megbetegedést okozhatnak.
Nem csak az étkezésre, hanem az ivásra is ügyelni kell, hiszen a nagy melegben rengeteg folyadékot veszítünk. Különösen a hőségben igyunk minél több vizet, ásványvizet, vagy gyümölcslevet. Az alkohollal csak óvatosan, mert elvonja a vizet a szervezetből, így attól csak még szomjasabbak leszünk. Fontos, hogy a fesztiválok közkedvelt italát,
az energiaitalt ne víz vagy üdítő helyett igyuk!