tóth gabi
Ezt tanácsolja a dietetikus, miután nem lesz diabetikus felirat és jelzés az élelmiszereken!
Figyelj, mert szerdától megszűnik a "diabetikus" kategória, vagyis az ilyen termékek feliratos vagy logós jelölése! Egy európai uniós szabály miatt ezentúl csupán az lesz a terméken, cukormentes, alacsony vagy csökkentett cukortartalmú-e.
– A rendelet nem veszélyezteti a cukorbetegek diétáját, de az egész életen át tartó étrend betartásához célszerű táplálkozási szakember, dietetikus segítségét igénybe venni – közölte a %RIPOST%-tal Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára. – Fontos, hogy egy cukorbeteg ne tévhitek, félinformációk alapján tanulja meg a megfelelő táplálkozást.
Biztos, hogy szerdától több időt igényel a vásárlás és a diéta összeállítása a cukorbetegek számára,
de ez az eddig jelölés alkalmazása esetén sem volt megspórolható – tette hozzá.
Az eddig alkalmazott „diabetikus" szócska sem azt jelentette ugyanis, hogy szénhidrátmentes, vagy hogy a cukorbeteg bármennyit fogyaszthat belőle – mondta Erdélyi-Sipos Alíz. A diabetikus sütemények, csokoládék, desszertek édesítésére például többféle anyagot használtak, és ezek között voltak olyanok is, amelyek csak kicsit kevesebb szénhidrátot tartalmaznak, mint a cukor, de emelik a vércukorszintet és a napi szénhidrátmennyiségbe is be kell őket számítani.
A cukorbetegség kezelésének három alapvető pillére a diéta, a fizikai aktivitás és a különböző gyógyszeres kezelések – tette hozzá Erdélyi-Sipos Alíz. A cukorbeteg étrendje – kis megszorítással – közelít az egészséges táplálkozáshoz.
Azt, hogy kinek hogyan kell táplálkoznia, egyénileg kell megbeszélnie
a dietetikussal, aki a tanácsadás alkalmával megtanítja a cukorbetegnek, hogyan vásároljon magának.