tóth gabi
A hirtelen jött meleg váratlan problémákat okozhat...
Már tegnap is életbe lépett néhány megyében a hőségriadó, ma pedig Afrika térségéből áramlik fölénk a forró levegő!
Szeles Géza háziorvos szerint a hirtelen jött meleg a krónikus és keringési betegségben szenvedők szervezetét jelentősen megterheli, de a hőguta és a napszúrás megelőzése is rendkívül fontos, hiszen az első tüneteinek megjelenésekor "már késő".
Ha a kánikulában hirtelen, váratlanul megborzongunk, szédülni kezdünk, és hányinger tör ránk, előfordulhat, hogy napszúrást kaptunk! Mivel a test külső hőmérséklete normál esetben 32-33 fok, ha a levegő hőmérséklete ennél magasabb, a szervezet azonnal válaszol és elkezd dolgozni. A test izzadni és párologtatni kezd, aminek a következménye kiszáradás és a szervezetben a nátrium (só) vesztése.
Ha nem figyelünk oda, akár halálhoz is vezethet!
Forró bőr, felgyorsult pulzus, fejfájás, szédülés, hányinger, szapora szívműködés, nehézlégzés, esetleg izomgörcs. Testünk túlmelegedése eszméletvesztéshez, súlyosabb esetben halálhoz is vezethet. Ilyenkor életmentő a test hűtése és a folyadék, illetve a só pótlása.
A legenyhébb tünet esetén is azonnal vonuljunk árnyékba és kezdjük a testünket hűteni és a folyadékot pótolni. Mivel a sima víz nem tartalmaz nátriumot, ezért az izotóniás italok erre a legmegfelelőbbek.
Ha a tünetek súlyosak, azonnal forduljunk orvoshoz.
Elsősorban kerüljük azt, hogy huzamosabb időn keresztül a tűző napon tartózkodjunk, ha mégis rá vagyunk kényszerülve, egy szalmakalap sokat segít az árnyékolásban.
A vállra, nyakra és csuklóra helyezett nedves ruha is segít a hűtésben. Legyen nálad arcpermet, amivel tökéletesen tudod hűteni a bőröd. Vizezd be a hajad, ez is hűti a testet.
FONTOS! Mindig pótoljuk a folyadékot és az elvesztett sót. Ha nem érezzük magunkat szomjasnak, akkor is.