tóth gabi
A gyógyszerhatóanyagoknak csak kis részét tudják kiszûrni a szennyvíztisztítók, így ezek bekerülnek a természetes vizekbe, akár a csapvízbe is...
Az MTA Tihanyi Limnológiai Kutatóintézetének szakemberei azt vizsgálják, hogy a tisztított szennyvízzel milyen fajta és mekkora koncentrátumú gyógyszerszármazékok folyhatnak bele a tóba. A női fogamzásgátló tabletták hormontartalmát emelték ki, ami
Bár a szennyvíz alapos tisztításon megy át Magyarországon, a jelenleg alkalmazott módszerrel a gyógyszerszármazékokat teljesen nem lehet kivonni belőle.
Egyelőre elenyésző az élővizekben megtalálható hormonok mennyisége, de idővel jelenlétük a Balaton élővilágára és az emberekre is veszélyes lehet.
Pirger Zsolt az intézet kutatója az M1 – Kék bolygó című műsorában kifejtette, ezeket a gyógyszerhatóanyagokat – például a fogamzásgátló hormonokat is -, körülbelül tíz-harminc százalékos hatékonysággal tudják eltávolítani a szennyvíztisztítók.
A szakember elmondta: teljesen szabadon lehet a Balatonban fürödni, vízminősége kiváló, de az tény, hogy a női fogamzásgátló származékok kimutathatóak a tó vízgyűjtő területén, ebből adódóan bekerülhetnek a csapvízhálózatba is.
Pirger Zsolt szerint, ha nem figyel oda a világ ezekre a problémákra, úgy ez a környezetszennyezés felboríthatja az ökológiai egyensúlyt.
"Hogyha eltűnnek egy adott életközösségből a vízi rovarok, mert mondjuk a szaporodásbiológiájukat annyira befolyásolják ezek a hormonok, akkor el lehet képzelni, hogy az egész tápláléklánc azon a helyen felborul."
Az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézet kutatásai szerint egyébként a magyar tenger nagyon régen volt ennyire tiszta és jó minőségű. A havi rendszerességgel végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy az algatömeg is folyamatosan csökken a tóban, ami jobb vízminőséget eredményez.