kulcsár edina
Szerbia attól tart, hogy országuk lesz a menekülõk parkolóhelye, és ezt semmiképpen nem szeretné. Ugyanakkor folyamatosan nõ Röszkénél a migránstábor...
A déli országhatárnál gyülekező migránsok újabb csoportjai Macedónián és Bulgárián keresztül jönnek fel Belgrádig, majd Szabadkáig, ahol embercsempészek hada vár rájuk, és horribilis összegekért „segítik őket át” a határon, értesült a hirado.hu.
A tudósító szerint 1000 és 3000 euró közötti összegeket kérnek a Szabadka és a magyar határ közötti, nagyjából 20 km-es szakaszra. Persze vannak, akik Belgrádból érkeznek. Az embercsempészek csupán az átkelőig hozzák a bevándorlókat, nem vállalják, hogy áthozzák őket magyar területre.
Ezután vagy a beléptetési ponton várják meg, hogy legálisan beléphetnek-e magyar területre, vagy a kerítést átvágva indulnak tovább.
Az Országgyűlés hétfői döntése óta azonban akiket a határtól 8 kilométeren belül feltartóztatnak a hatóságok, azokat visszakísérik a belépési pontra, ahol menekültügyi kérelmet terjeszthetnek elő.
A módosítást az indokolta, hogy sok esetben nem lehetett bizonyítani a határkerítés átvágását, ami bűncselekmény, és a nyílt táborokba vitt migránsok a menekültügyi eljárás végét meg nem várva nagy arányban odébbálltak.
A törvénymódosítás lehetővé teszi az eljárások gyors lefolytatását, kiutasítást pedig nem alkalmaznak az érintettekkel szemben
– mondta el Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
A hírrel kapcsolatban megszólalt a szerb szociális miniszter is, miután a szerb sajtó úgy értelmezte a magyar Országgyűlés döntését, hogy a határtól 8 kilométerre elfogott illegális migránsokat Szerbiába fogják visszatoloncolni.
Aleksandar Vulin az MTI tudósítója szerint leszögezte, hogy ilyet egyetlen ország sem kényszeríthet rá a másikra következmények nélkül, és ha Szerbia is hasonlóképpen járna el, akkor a dominóhatás Törökországig terjedne.
Aláhúzta, hogy Szerbia nem lesz a migránsok "parkolóhelye", azaz olyan terület, ahova vissza lehet mindenkit küldeni, mert valaki úgy döntött.
Mivel az új magyar szabályozás hangsúlyozza, hogy a belépési pontokra visszavitt migránsok szabályosan kérelmezhetik menekültügyi kérelmük elbírálását, tehát nem utasítják, toloncolják ki őket, jogilag ezzel a megoldással különösebb kifogás nem merülhet fel.
Ám ha arra gondolunk, hogy az utóbbi két hónapban naponta átlagosan mintegy száz migránst fognak el magyar területen, s ha őket visszaviszik a beléptetési pontokra, akkor
jó esély van arra, hogy nőni fog a határnál táborozó migránsok száma…
Tavaly szeptember óta közel 3000 ügyben emelt vádat az ügyészség határzár tiltott átlépése, illetve határzár megrongálása miatt, a büntetés a legtöbb esetben kiutasítás volt - közölte Polt Péter legfőbb ügyész egy szocialista képviselő írásbeli kérdésére válaszolva.
Az Országgyűlés honlapján közzétett válaszában Polt Péter azt írta: 2015. szeptember 15-e és 2016. június 6-a között az ügyészség határzár tiltott átlépésének bűntette miatt 2898 ügyben emelt vádat, a bíróság 2753 esetben döntött kiutasításról, két alkalommal végrehajtandó szabadságvesztést szabott ki, 18 ember házi őrizetét és 9 előzetes letartóztatását rendelte el; három esetben szüntette meg a büntetőeljárást, ugyanakkor felmentő ítéletet egy ügyben sem hozott.