tóth gabi
Ha netán a belvárosban összeakadnál egy nagyobb méhrajjal, jobban teszed, ha menekülsz, vagy legalábbis nagy ívben kikerülöd õket. De ha már a raj közepén vagy, inkább meg se mozdulj, akkor talán megúszod! A méhkirálynõvel fészket keresõ rovarok ugyanis nem lacafacáznak, összecsipkednek minden élõlényt, aki az útjukba kerül...
A hivatalos méhrajbefogó szerint több ezer rovarból álló méhrajok repkednek az utcák felett, megfelelő helyet keresve maguknak. A szakember azt mondja, ha megindul a királynő, utánarepül a több ezer dolgozó, és letarolnak mindent, ami az útjukba kerül.
Boros Tibor az ország egyetlen hivatásos méhrajbefogója, akit bármikor riaszthatnak, ha valahol felbukkannak a méhek. Szerinte főként Budapesten, a belvárosban nagy a baj.
Hatalmas méhrajok röpködnek az utcák felett, megfelelő helyet keresve fészküknek.
"Most jöttem a Kálvin térről, három biciklist csipkedtek össze a rovarok, szegények egyszerűen belehajtottak a rajba. Ezt úgy kell elképzelni, hogy megindul a királynő, utána felhőben a több ezer méh. Egyszerűen letarolnak mindent, ami az útjukba kerül, legyen az gyalogos, autó, biciklis" – mondta Boros Tibor a Blikknek.
- "Tele vannak a közterületek, a fákra, a házfalakra is feltelepszenek pillanatok alatt. A Nagymező utcában turistákat támadtak meg a méhek. De riasztottak már az Erzsébet hídhoz is – mondta a szakember, aki szerint a globális felmelegedés miatt van ennyi méh és darázs is.
Boros úgy látja, egyre kevesebb a természetes élőhely, így a városokban, szellőzőkben, kéményekben és ki tudja, hol telepednek meg a rajok.
A napokban egy gyógyszertár kéményéből szedett ki a befogó egy gigaméretű fészket, a kéményben 10 kiló lépes méz csorgott végig.
A méhcsípés az arra érzékenyeknél halálos anafilaxiás sokkot okozhat. Éppen ezért, ha tisztában vagyunk az allergiánkkal, hordjuk magunknál az orvos által felírt adrenalint és a beadásához szükséges fecskendőt.
A szakember a lapnak azt is elmondta, hogyan kell elkerülni a méhtámadást.
"A legfontosabb, hogy támadáskor lehetőleg ne mozduljunk meg. A rovarok nagyon érzékenyek a légáramlatokra, még az olyan csekélyekre is, mint amit a kezünkkel okozunk, ha csapkodunk. Ezt akár támadásnak is vélhetik"