tóth gabi
Elkezdték a macedón határon rekedt emberek átszállítását görögországi menekülttáborokba. Az embercsempészek jó pénzért már utakat szerveznek a Nyugat-Európába igyekvõknek. Magyarország felé is csapatostul jönnek...
A Híradó értesülése szerint még a tábor felszámolása előtt tömegesen léptek át migránsok a macedón határon. Úgy tudni, hogy Belgrádba már kedden mintegy hatszázan érkeztek meg közülük, s indulnak tovább Magyarország felé.
A Híradó helyszínen tartózkodó tudósítója elmondta, információi szerint a macedón határőrök elfogtak mintegy kétszáz embert, de arról nincs értesülése, hogy hányan mehettek tovább. Belgrádból viszont azt jelentették emberi jogi szervezetek, hogy oda a keddi nap folyamán százával érkeztek migránsok.
A legnagyobb görögországi menekülttáborban mostanában becslések szerint 8400, főként Irakból, Szíriából és Afganisztánból érkezett migráns tartózkodott.
Jorgosz Kiricisz, a görög kormány migránskérdéssel foglalkozó szóvivője szerint a tábor kiürítése legalább tíz napig tart majd.
A mostani akció idejére a területre nem engedtek be újságírókat, a hatóságok a tábor körüli három kilométeres körzetben lezárták az utakat.
Az embercsempészek és drogfutárok már korábban is jelen voltak Idomeniben, ahonnan a "fénykorban" 14 ezer főt számláló migránstáborból már sokakat sikerült átvinni a lezárt görög-macedón határ túloldalára.
És az "utaztatás", ha nem is erről a helyszínről, de tovább tart majd, hiszen ebben a vállalkozásban óriási pénz van.
Az Európába érkező migránsok mintegy 90 százaléka veszi igénybe embercsempész-hálózatok segítségét, fejenként mintegy 3000-6000 dollárt fizetve
- olvasható az Europol minap közzétett jelentésében.
Magyarország felé is érkeznek migránsok, igaz, jóval kevesebben, mint a határzár megépítése előtt, de a létszámuk az első négy hónapban már így is meghaladta a tízezret.
A migrációs nyomás a déli határszakaszon továbbra is tart, és az újabb hírek szerint már Románia és Ukrajna felől is várható, hogy egyre többen próbálnak illegálisan bejutni Magyarországra.
Az út innen Ausztriába vezet. Kérdés, hogy meddig marad ez a helyzet.
Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter a Der Standardnak adott interjúban ugyanis már arról beszélt, hogy Magyarország a migránsok számára biztonságos országnak számít.
Ezért adott esetben vissza lehet toloncolni hozzánk a menekülteket...