tóth gabi
Ártalmatlan adatoknak tûnnek, mégis veszélybe sodorhatnak...
Gyanútlan felhasználóként hajlamosak lehetünk minden adatunkat jóhiszeműen megadni a Facebooknak, pedig az ártatlannak tűnő információhalmaz könnyen bajba sodorhat minket.
Az Independent most összegyűjtötte azt az 5 területet, amire különösen oda kell figyelnünk!
Talán nem is gondolnád, de az összes adatod közül ez az, amit a leginkább hasznosítani tud a Facebook-alapító Mark Zukerberg virtuális birodalma. A lájkolt dolgok alapján dolgozik egy algoritmus, ami megpróbálja kitalálni, mi minden érdekelhet még, és persze ez alapján jeleníti meg az oldaladon a hirdetéseket is. Az adatvédelmi beállításoknál azonban megadhatjuk, hogy ez az információ privát legyen.
A legtöbben gondolkodás nélkül nyilvánossá tesszük születési dátumunkat, hogy később mosolyogva fogadhassuk a jókívánságokat, ám ez nagyobb veszélyt jelent ránk, mit gondolnánk!
Ez ellen persze nehéz védekezni, hiszen a Facebookon kötelező megadni születési dátumunkat, az oldal ugyanis így próbálja elérni, hogy csak azok használják, akik elég idősek hozzá. A legjobb megoldás talán az, ha privátra állítjuk az információt, így biztosan nem jutnak hozzá illetéktelenek.
Elképesztő, mennyien megadják pontos lakcímüket, holott egyértelmű, hogy ez a betörőknek felhívás keringőre. Különösen akkor, ha azt is megosztjuk, mikor milyen eseményen veszünk részt...
A megoldás: legfeljebb a lakóhelyünk nevét adjuk meg, a profilunkon !
A korábbi munkahely vagy az iskola feltüntetése megkönnyítheti a volt kollégákkal, régi barátokkal való kapcsolattartást, de rajtuk kívül szinte bárki más is megtalálhatja a profilunkat, ha beírja a cég, vagy az adott oktatási intézmény nevét a keresőbe.
Akik már hosszú évek óta lelkes felhasználói a közösségi oldalnak, talán el is felejtik, miket posztoltak ki az elején. Sokan csak a néhány hónapja elérhető, emlékeket felidéző újításnak köszönhetően döbbennek rá, milyen képekkel árasztották el korábban az üzenőfalat.
Ez pedig évek távlatából igencsak kellemetlen lehet!
Érdemes tehát kétszer is átgondolni, hogy amit most megosztanánk a nagyvilággal, az később is vállalható lesz-e!