kulcsár edina
A fulladásveszélyt és szemsérülést okozó játékok mellett tartósan egészségkárosító anyagot tartalmazó gyerekjátékokat is kivontak a forgalomból a fogyasztóvédõk.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság gyermekjátékokat vizsgált, melynek során az ellenőrzött
81 fajta termékből 48-féle terméket ítéltek a gyermekekre nézve veszélyesnek.
A fulladásveszély, szemsérülésveszély mellett több, tartós egészségkárosodás kockázatát rejtő játékot is találtak.
A legtöbb problémás termék - 29-féle - a játékbabák és más PVC- anyagú játékok közül került ki, ezekben "ftalátot" találtak, amit gyermekjátékokban tilos felhasználni. Ennek ellenére a műanyagok puhítására sok esetben felhasználják.
Pedig nem kis problémát okozhat, ugyanis ha a kisgyermek a szájába veszi a terméket, akkor a játékból veszélyes vegyületek oldódhatnak ki a nyállal.
Ezek az anyagok a szervezetbe jutva súlyosan károsíthatják az egészséget, akár terméketlenséget is okozhatnak.
5 fajta játéknál találták kockázatosnak, hogy a benne lévő mágnes egyrészt túl erős, másrészt könnyen kiesik.
Amennyiben a gyermek lenyeli azokat, s a belekbe jutva két erős mágnes összetapad, az bélelzáródását, perforációt is okozhat.
Játék babakocsik vizsgálatánál az volt a szempont, hogy a játék nem csukódhat össze a gyermek súlya alatt, és rendeltetésszerű használat során nem szorulhat be a gyermek keze, feje a játék valamely részébe. 10 babakocsit vizsgáltak, ebből 4 esetében biztonsági hiányosság, 3 esetben pedig súlyos kockázat lehetősége is felmerült.
A hangot kiadó játékok között 5 olyat találtak, ami olyan hangos, hogy akár kisebb-nagyobb mértékű halláskárosodást is okozhat, ha a gyermek a füléhez tartja a játékot.
Lövedékes játékoknál többféle kockázat is felmerült. 6 olyan terméket találtak a fogyasztóvédelem emberei, melyek szemsérülést, vagy fulladást okozhatnak a gyerekeknek.
A vizsgálaton megfelelt és meg nem felelt termékeket az NFH holnapján lehet megnézni.
A vizsgálatokról az NFH videót is készített: