tóth gabi
72 éves melegrekord dõlt meg február 2-án, a hirtelen jött tavasznak persze sokan örülünk. A szakértõk szerint azonban a jelentõs felmelegedés nem várt veszélyekkel jár. Elszaporodnak a kártevõk, gyorsabban terjednek a vírusok, szervezetünket pedig kikészíti a hõmérséklet ingadozása.
Teljesen a feje tetejére állt az időjárás február elején! Mintha a csontig hatoló hideg már csak rossz álom lenne, a fagyos tél szinte egyik napról a másikra távozott az országból.
A hirtelen jött felmelegedésnek sokan örültünk, a szakértők viszont egyáltalán nem látják pozitívan a drasztikus enyhülést.
A %RIPOST% megkereste Dr. Pintér Ferenc humánmeteorológust, hogy kifaggassuk, milyen rejtett veszélyekkel jár a tavaszias hőmérséklet, és hogyan hat szervezetünkre az állandó hőmérséklet-ingadozás.
A szakember sajnos nem szolgált jó hírekkel.
"A szokatlan időjárás az egész élővilágra hatással van. A természetnek megvan a maga rendje, ezért soha nem jó, ha nagymértékben eltérünk a sokéves átlagtól"
- kezdte, majd részletesen kifejtette azt a három veszélyt, amivel a februári tavasz miatt mindenképp számolnunk kell:
Nem vitás, az enyhe tél minden kártékony bogárnak és rágcsálónak kedvezhet. Ezek az állatok általában nem szokták túlélni a fagyos hónapokat, a szokatlanul kellemes hőmérséklet azonban kifejezetten kedvez nekik.
Az elszaporodott pockok és rovarok idén ellephetik a szántóföldeket és hatalmas károkat okozhatnak a mezőgazdaságban.
A Meteo Klinika vezetője arra is kitért, hogy a megváltozott időjárási viszonyok a különböző veszélyes vírusok terjedését is elősegítik, ha változik az éghajlat, újabbak megjelenésére is számíthatunk. A kórokozók elterjedése erősen időjárásfüggő, nem véletlen, hogy a fél világot fenyegető Zika-vírus is Afrikából származik, a járvány epicentruma pedig Brazília. A hirtelen jött tavasz miatt bizony számolnunk kell azzal, hogy hazánkban is rohamosan terjednek majd a járványok, leginkább az influenzától kell tartanunk.
A folyton változó időjárási hatásokat mindenki megérzi, igaz, mindenki máshogy reagál a változásokra. Vannak szerencsésebbek, akik maximum fáradékonyságra és enyhe fejfájásra panaszkodnak, míg az érzékenyebbek kínzó migréntől szenvedhetnek, immunrendszerük pedig teljesen legyengülhet.
A szakértők szerint tehát hamar megbosszulja magát a korai tavasz, hiába örülünk most a szokatlanul enyhe időnek. Arra, hogy milyen módszerekkel tudjuk átvészelni a kiszámíthatatlan időjárást, nincs általánosan bevált recept, minden ember szervezete másképp szenvedi meg, ha tréfát űz vele az időjárás.