tóth gabi
Fõként az idõseket célozzák meg azok a bûnözõk, akik telefonon bajba jutott unokának vagy az õ ismerõsének kiadva magukat csalnak ki akár több százezer forintot a segíteni akaró nagyszülõtõl. A rendõrség már több mint ezer esetrõl tud!
Hogy kik azok az "unokázós" csalók és miért nevezik őket annak?
A történet nagyon egyszerű. Az ismeretlen telefonáló (aki magát unokának vagy az ő barátjának adja ki) legtöbbször balesetre hivatkozva fordul anyagi segítségért a "nagyszülőhöz", akinek csak annyi a dolga, hogy a gondosan beborítékolt pénzt például egy hozzá küldött taxival küldje el a bajba jutott unokájának. Így nem lehet személyleírást adni sem, de vannak olyan bátor csalók, akik képesek házhoz is menni a busás összeg reményében.
A legfrissebb adatok szerint tavaly csak a fővárosban ezer esetben indult ilyen ügyben eljárás, elkapni viszont szinte senkit sem sikerült!
A %RIPOST%-nak megtalált egy olyan családot, melyben nemrég történt hasonló eset. Az idős asszony lánya mesélte el, milyen trükkel próbáltak pénzt kicsalni édesanyjától.
Este tíz órakor, szinte álmából ébresztve hívta fel egy férfi, aki a fiának, azaz a testvéremnek adta ki magát. Ordított a telefonban, segítséget kért. Azt mondta, hogy karambolozott és mindene csupa vér
- elevenítette fel a történteket olvasónk, aki családja védelme érdekében neve elhallgatását kérte. A hölgy édesanyja természetesen azonnal megrémült, eleinte fel sem tűnt neki, hogy nem is a fiával beszél. A vonal túlsó végén lévő férfi folyamatosan csak kiabált, azt állította, hogy fogva tartják és ki kell fizetnie az okozott kárt.
Azt kérdezte az idegen, hogy mennyi pénz van otthon. Amikor megtudta a csekély összeget, a férfi az aranyak után érdeklődött. Ez viszont már gyanús volt
- mesélte olvasónk, aki szerint csak anyja lélekjelenlétének volt köszönhető, hogy nem történt baj. Az idős asszony ugyanis egyből hívta a valódi fiát mobilon, miközben a vezetékes telefont még tartotta és kiderült, hogy gyermekének nincs semmi baja. Végül rövidre tudta zárni a beszélgetést a csalóval és azonnal feljelentést tett a rendőrségen.
Szerencsére vannak olyan esetek is, amikor nem sikerült átejteni az időseket. Volt, hogy a felhívottak a taxis ébersége miatt nem küldték el a kért összeget. De az is előfordul, hogy olyan idős embert hívnak,
akinek nincs unokája.
A rendőrség minden esetben arra hívja fel a figyelmet, hogy legyenek az idősek nagyon körültekintőek és bizalmatlanok egy ilyen gyanús telefonhíváskor. Mindenkinek, akinek idős hozzátartozói vannak, a következőket ajánlják:
Tartsák rendszeresen a kapcsolatot időskorú hozzátartozójukkal!
Tájékoztassák őket arról, ha elutaznak, hogy ne lehessen mondvacsinált indokokkal megtéveszteni őket!
Nyomatékosan, többször figyelmeztessék őket a fenti esetekhez hasonló elkövetési módszerre. Tanítsák meg nekik, hogy ha ismeretlen számról keresik őket hozzátartozóra hivatkozva, akkor először ellenőrizzék le a történetet a hivatkozott rokonnál az általuk ismert számon!
Tudatosítsák bennük, hogy ne álljanak szóba idegenekkel, még akkor sem, ha egyébként jó szándékúnak, kedvesnek tűnnek.
Fontos, hogy ha valaki mégis bűncselekmény áldozatává válik vagy megpróbálják a fenti, vagy ahhoz hasonló módszerrel becsapni, akkor azonnal értesítse a rendőrséget a 107-es vagy 112-es telefonszámok valamelyikén!