tóth gabi
Terjed a rémhír: már nem is mérik a Balaton vízszintjét, olyan magas. És a belvíz valóban ott van Fenyvesen is a part menti telkeken, mossa a házak alapzatát. Akiét mossa, ideges, aki magasabb helyen lakik, azokat szidja, akik csökkentenék a vízszintet, mert nyáron majd csak iszapfürdõzni lehet a strandokon.
A déli Balaton-part veszélyeztetett területeire a Vízügy elrendelte a harmadfokú belvízvédelmi készültséget, s ahogy a %RIPOST% videójából kiderül: a helyzet nem túl rózsás.
Balatonfenyvesen víz jár az utcán, a parti telkeken. Az üdülőtulajdonosok tehetetlenek, helyben lakó interjúalanyaink szerint azonban nem szokatlan ez az utcakép.
Azt mondják, nemcsak Fenyvesen, hanem Szántódon, Szárszón is vannak nyaralótelkek, amiket elönt ilyenkor a víz.
„Fenyvesen is az a baj, hogy az árkok állapota meg a vízelvezetés nem megfelelő. Amikor szélvihar van, 20 centit pluszban emelkedik a tó vízszintje déli irányban. A házakba, pincékbe is bemegy a Balaton, de hát nem kellett volna annyira a vízpartra építeni.
Tudhatták, hogy ilyesmi előfordul. Az nem megoldás, hogy minden évben leengedünk a Balatonból 40-50 centit, s akkor nyáron meg bokáig ér. Egész más ezt Budapestről nézni, meg innen is” – mondja egy idősebb férfi, akivel aligha értenek egyet az üdülőiket megközelíteni sem tudó „vidékiek”.
A neten is látszik a megosztottság. Rendesen osztják egymást a megszólalók.
„Balatonmárián lakom a Hullám utcában", írja az egyik Facebook- csoporton Jutka, aki szerint nem a vízparti telektulajdonosokkal van a baj, azok jól feltöltötték a területüket, mielőtt oda házakat építettek volna. Csak azzal nem számoltak, hogy időközben emelik a tó vízszintszabályozási szintjét, hogy aszályos nyarakon se kelljen száz métereket az iszapban gázolniuk a fürdőzőknek.
„Négy évvel ezelőtt fordult elő először – panaszolja Jutka –, hogy annyi eső esett, amit a Balaton nem bírt befogadni. Azóta viszont többször megtörtént, és most is szivattyúzok.
Korábban nemigen emelkedett a vízszint 120 cm fölé, a ház alapozása ennek megfelelően készült. Emiatt nem tölthetem fel tovább a telket! Ez itt a baj! És mért áll 129 cm-en a víz?!”
„Akik lapos részekre építkeztek, esetlegesen szabálytalanul, most igyák a levét – tromfol Jutkára Zoltán.
Remélem, nem kell kihelyezett önkormányzati gyűlést tartani nyáron a homokpadon, és vízpótlásért reklamálni.
Ha rám lenne bízva, egy centit se engednék le a vízből, mert lehet, hogy nyáron nagyon fog majd hiányozni.”
Van, aki ezt nem hagyja annyiban:
„Meg aztán dögöljön meg a szomszéd tehene is, ugye? Ezer szerencse, hogy vannak mindenhez értő polihisztorok itt, ezen a kis Magyarországon.”
Forrnak az indulatok, valaki azt is tudni véli, hogy a Sió menti nagybirtokosok érdekében manipulálnak a vízzel…
De tényleg manipulálnak?
Annyiban igen, hogy jó tíz éve döntöttek arról, hogy a korábbi 100 centiméterről 110-re emelik a szabályozási szint magasságát. De ma már elfogadott gyakorlat, hogy
120 centiméteren tartják tavaszra a vízszintet, mert az aszályos nyarakon akár egy métert is apadhat a Balaton.
Csakhogy a korábban kiépített vízelvezetéseket sok helyen nem igazították hozzá a mostanihoz hasonló nagyobb igénybevételhez. Nincs hova elfolynia a belvíznek.