Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2016.02.23.

Mennyi víz legyen a Balatonban? Helyiek és üdülőtulajdonosok osztják egymást

Terjed a rémhír: már nem is mérik a Balaton vízszintjét, olyan magas. És a belvíz valóban ott van Fenyvesen is a part menti telkeken, mossa a házak alapzatát. Akiét mossa, ideges, aki magasabb helyen lakik, azokat szidja, akik csökkentenék a vízszintet, mert nyáron majd csak iszapfürdõzni lehet a strandokon.

Szerző F. G:

A déli Balaton-part veszélyeztetett területeire a Vízügy elrendelte a harmadfokú belvízvédelmi készültséget, s ahogy a %RIPOST% videójából kiderül: a helyzet nem túl rózsás.

Balatonfenyvesen víz jár az utcán, a parti telkeken. Az üdülőtulajdonosok tehetetlenek, helyben lakó interjúalanyaink szerint azonban nem szokatlan ez az utcakép.

Tudhatták volna, hogy ez előfordul

Azt mondják, nemcsak Fenyvesen, hanem Szántódon, Szárszón is vannak nyaralótelkek, amiket elönt ilyenkor a víz.

„Fenyvesen is az a baj, hogy az árkok állapota meg a vízelvezetés nem megfelelő. Amikor szélvihar van, 20 centit pluszban emelkedik a tó vízszintje déli irányban. A házakba, pincékbe is bemegy a Balaton, de hát nem kellett volna annyira a vízpartra építeni.

 

Tudhatták, hogy ilyesmi előfordul. Az nem megoldás, hogy minden évben leengedünk a Balatonból 40-50 centit, s akkor nyáron meg bokáig ér. Egész más ezt Budapestről nézni, meg innen is” – mondja egy idősebb férfi, akivel aligha értenek egyet az üdülőiket megközelíteni sem tudó „vidékiek”.

"Most is szivattyúzok"

A neten is látszik a megosztottság. Rendesen osztják egymást a megszólalók.

„Balatonmárián lakom a Hullám utcában", írja az egyik Facebook- csoporton Jutka, aki szerint nem a vízparti telektulajdonosokkal van a baj, azok jól feltöltötték a területüket, mielőtt oda házakat építettek volna. Csak azzal nem számoltak, hogy időközben emelik a tó vízszintszabályozási szintjét, hogy aszályos nyarakon se kelljen száz métereket az iszapban gázolniuk a fürdőzőknek.

„Négy évvel ezelőtt fordult elő először – panaszolja Jutka –, hogy annyi eső esett, amit a Balaton nem bírt befogadni. Azóta viszont többször megtörtént, és most is szivattyúzok.

Korábban nemigen emelkedett a vízszint 120 cm fölé, a ház alapozása ennek megfelelően készült. Emiatt nem tölthetem fel tovább a telket! Ez itt a baj! És mért áll 129 cm-en a víz?!”

 

Akik lapos részekre építkeztek, esetlegesen szabálytalanul, most igyák a levét – tromfol Jutkára Zoltán.

Remélem, nem kell kihelyezett önkormányzati gyűlést tartani nyáron a homokpadon, és vízpótlásért reklamálni.

 

Ha rám lenne bízva, egy centit se engednék le a vízből, mert lehet, hogy nyáron nagyon fog majd hiányozni.”

Van, aki ezt nem hagyja annyiban:

„Meg aztán dögöljön meg a szomszéd tehene is, ugye? Ezer szerencse, hogy vannak mindenhez értő polihisztorok itt, ezen a kis Magyarországon.”

 

 

Forrnak az indulatok, valaki azt is tudni véli, hogy a Sió menti nagybirtokosok érdekében manipulálnak a vízzel…

De tényleg manipulálnak?

Annyiban igen, hogy jó tíz éve döntöttek arról, hogy a korábbi 100 centiméterről 110-re emelik a szabályozási szint magasságát. De ma már elfogadott gyakorlat, hogy

120 centiméteren tartják tavaszra a vízszintet, mert az aszályos nyarakon akár egy métert is apadhat a Balaton.

 

 

Csakhogy a korábban kiépített vízelvezetéseket sok helyen nem igazították hozzá a mostanihoz hasonló nagyobb igénybevételhez. Nincs hova elfolynia a belvíznek.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-