kulcsár edina
Egyre nagyobb az igény a jó minõségû kávéra. Ennek jegyében született meg a kapszulás kávé ötlete, mely igazán illatos, aromás forró feketét ad. Egy valamire azonban nem gondoltak a fejlesztõk, és baj lett belõle!
A világon, napi szinten átlagosan 3 milliárd csésze kávé fogy el! Ekkora igényt képtelenség lenne fedezni a kapszulás kévék nélkül. Ezek ugyanis praktikus kiszerelésüknek köszönhetően könnyen szállíthatóak, forgalmazhatóak. Az is tud kapszulás kávét főzni, aki ügyetlen a konyhában.
A világ egyik legnagyobb kávékapszula gyártója, az amerikai Keurig nevű vállalat a tavalyi évben annyi kapszulát gyártott le hogy azokból 12-szer körbe lehetett volna rakni a Földet. Ezek az apró tartó alkalmatosságok viszont műanyag és alumínium furcsa ötvözetéből készülnek, így szinte lehetetlen ezeket újrahasznosítani. A kapszulákból pedig minden évben egyre többet és többet gyártanak. A használt kapszulák pedig így vagy úgy, de a természetben végzik. A környezetvédők pedig egyre hangosabban tiltakoznak.
Ezt a kiáltást hallotta meg a német nagyváros: Hamburg. A hétvégén ugyanis bejelentették, hogy a kapszulás kávékat kitiltják a majdnem kétmilliós település kormányzati épületeiből és hivatalaiból. Céljuk nem csupán az, hogy egy fenntarthatóságot hirdessék hanem hogy egy globális hullámot indítsanak el, és új utakat mutassanak a világ nagyvárosainak.
"Mindenki csak beszél a környezetvédelemről de senki se tesz semmit. Most olyasmit lépünk, amivel utat szeretnénk mutatni a világnak. Egy ilyen kapszula 6 gramm kévét és 3 gramm csomagolóanyagot tartalmaz. Remélem érzik, hogy ez a luxus milyen pazarló."
- Mondta a Jan Dube, Hamburg Energiáért és Környezetért Felelős minisztere, aki az egész akcióterv egyik szellemi atyja.