Létrehozva: 2016.01.29.

Mi is az a kisfejűség, amitől már a világ összes kismamája retteg?

A várandós nõkre a legveszélyesebb a robbanásszerûen terjedõ Zikavírus-fertõzés, mert a baba kisfejûségét okozhatja. Brazíliában már azt ajánlják az orvosok, hogy amíg a vírus vissza nem szorul, a párok ne vállaljanak gyereket. És téved, aki azt hiszi, Magyarország kimaradhat a világjárványból.

Egyre több Zika-vírusos megbetegedést diagnosztizálnak Európában, és az esetek száma növekedni fog, hiszen a riói karneválra rengeteg turista érkezik majd, és elkerülhetetlen, hogy ne találkozzanak a vírust a dél-amerikai kontinensen is terjesztő egyiptomi csípőszúnyoggal.

Nem csak a szúnyog terjesztheti a vírust

Ugyan a fertőzés az eddigi ismeretek szerint nem terjed emberről emberre, de az amerikai járványügyi központ azt állítja, ez sem biztos, szerintük ugyanis szexuális úton és vérátömlesztéssel is átadódhat a kórokozó. Tény, hogy a vírust már emberi spermában is kimutatták, és ha ez valóban így van, akkor nem csak a szúnyogcsípéstől kell tartanunk…

Thaiföld is fertőzött területnek számít

Ráadásul az Egészségügyi Világszervezet a Zika-vírussal érintett országok között sorolja fel Thaiföldet is, ahova rengeteg magyar turista érkezik, nem sejtve, hogy

a nyaralás veszélyekkel járhat a kisbabával a pocakjukban utazókra, vagy azokra a nőkre, akik ott esnek teherbe.

Hiszen a kisfejűséggel született gyermek élete végéig ápolásra szorul, és az állapotához más szövődményes betegségek is társulhatnak.

Ritka betegség, rossz kilátásokkal

A kisfejűség az orvosi szakirodalom szerint olyan kóros állapot, amelyben a fej kerülete kisebb, mint a normál, mert az agy nem fejlődött ki megfelelően, vagy leállt a növekedése, miközben például az arc tovább nő. Okozhatja kromoszóma-rendellenesség, terhesség alatti kanyaró vagy bárányhimlő, és amiről most szó van, a Zika-vírus is.

Brazíliában, ahol ugrásszerűen megnőtt a kisfejűséggel született csecsemők száma, azt követelik a jogvédők, hogy oldják fel az országban az abortusztilalmat, és az érintett nőknek egészségügyi okból engedjék meg a magzat elvételét.

A gond csak az, hogy az ultrahangvizsgálatokból nem mindig lehet megállapítani a rendellenesség tényét. Ezért hangzott el az a javaslat is, hogy amíg a járvány vissza nem szorul, vagy el nem készül a vírusfertőzés elleni vakcina, addig inkább ne szüljenek a brazíliai nők.

Úgy tűnik, egyelőre az óvszer a leghatásosabb fegyver, amit bevethetünk a Zika-vírus okozta kisfejűség ellen…

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-