Rettegés és félelem a Tisza pártban

POLITIK
Létrehozva: 2016.01.20.

Mennyit ér, hogy kockáztatod az életed? Gyógyszerkísérletek Magyarországon

Mint a napokban történt francia eset bizonyítja: bele is lehet halni a gyógyszerkísérletekbe. Vajon nálunk vannak-e ilyen önkéntes programok? És mennyit fizetnek a résztvevõknek - életük kockáztatásáért?

Szerző Sárosy Mariann

Belehalt egy egészséges önkéntes egy gyógyszerkísérletbe, több résztvevő pedig súlyos állapotba került vasárnap Franciaországban. Az eset kapcsán megnéztük: elvileg Magyarországon is előfordulhat-e ilyen eset, folytatnak-e hasonló kísérleteket itthon is?

Mennyit fizetnek a "nyulaknak"?

Mint megtudtuk: gyógyszerkísérleteket Magyarországon is több helyen végeznek, szinte az összes nagyobb klinikán tesztelnek új készítményeket.

Amikor egy új gyógyszert az ún. "pre-klinikai" vizsgálatok után már embereken kezdenek tesztelni, a következő négy fázis közül az első az, hogy egészséges önkénteseken próbálják ki a hatóanyagot. (A következő fázisokban már kifejezetten olyan betegeket keresnek, akiken az adott gyógyszer segíthet - már ha beváltja a hozzá fűzött reményeket.) Magyarországon csak ebben, az első fázisban lehet pénzt fizetni a kísérleti alanynak, de jelentkezni nem is annyira egyszerű: etikai okok miatt próbálják kiküszöbölni, hogy valaki csak a pénzért rendszeresen kockáztassa az egészségét.

A résztvevők amúgy nem kevés pénzért vállalják a rizikót: a tragédiával végződő francia kísérlet résztvevői egy hét alatt több, mint 1000 eurót, azaz 300.000 Ft-nál többet kerestek volna.

500.000 Ft 2 hétre, teljes ellátással

A Budapesten élő Marci két évvel ezelőtt került be a Péterfy Sándor utcai Kórházba egy alapos kivizsgálásra. Azt leszámítva, hogy gyakran nagyon magas volt a vérnyomása, makkegészséges volt, az orvosok a vérnyomásprobléma okát szerették volna kinyomozni. A kórházban viszont megkeresték azzal, hogy nem lenne-e kedve részt venni egy kísérletben.

Két hétig kellett volna bent feküdnöm, természetesen teljes ellátással. Egy új gyógyszer hatóanyagának a kiürülési idejét vizsgálták volna, tehát hogy mennyi idő múlva nem lehet már kimutatni a szervezetemből azt a szert, amit be kellett volna vennem. A  két hétre 500.000 Ft-ot ajánlottak úgy, hogy még a munkahelyemen is igazolták volna a hiányzást.

 

Marci végül úgy döntött, hogy még ennyi pénzért sem kockáztat, de sokan vannak, akik szívesen teszik kockára a testüket - vagy éppen az életüket...

A pontos tarifákról nagyon nehéz tájékozódni. A gyógyszerészek éppen azért nem közlik az összegeket, hogy elkerüljék a "hivatásos kísérleti alanyokat".

Egy budapesti kórház intézetvezető főgyógyszerésze is borzasztóan óvatosan fogalmazott, amikor a kérdés szóba került:

Nálunk egyes fázisú kísérletek a készítményekkel nem is nagyon zajlanak. Az egészséges önkéntesek talán a háziorvosoknál érdeklődhetnek, de mi másfajta gyógyszervizsgálatokat folytatunk.

Egy másik, szintén neve elhallgatását kérő diabetológus viszont arra panaszkodott lapunknak, hogy a gyógyszerkutató cégek folyamatosan bombázzák a szakorvosokat, hogy azok "szállítsák" nekik az alkalmas betegeket, ám van, aki ezzel etikai okok miatt nem hajlandó foglalkozni. Más orvos viszont boldogan közvetíti az önkénteseket. Pedig - hivatalosan - a már betegeken zajló, tehát második vagy magasabb fázisban tartó kísérletekért Magyarországon nem lehet fizetni az alanyoknak.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-