tóth gabi
Még csak január, és máris az év rovara lett. Minden, amit tudni szeretnél a ciripelõ hírességrõl! És az is, amit esetleg nem...
A Magyar Természettudományi Múzeum és a Magyar Rovartani Társaság idén is meghirdette az "Év Rovara" választást: a dobogó első helyére a mezei tücsök (Gryllus campestris) került. A mindenki által rajongott meseállat a kisasszony szitakötőt és a nagy szarvasbogarat fölényesen utasította maga mögé a szavazáson.
Puskás Gellért, a Magyar Rovartani Társaság titkára a %RIPOST%-nak elmondta:
6 éve rögzítette a Rovartani Társaság, hogy mely rovarokat jelölhetjük erre a címre: fontos, hogy szabad szemmel látható legyen, közismert, és legyen valami kulturális vonatkozása, a tücsök pedig az összes követelménynek megfelel.
Egyértelműen. Nem csíp és nem tesz kárt semmiben, viszont sok védett és nem védett állatnak szolgál táplálékul. Nem tud sem repülni, sem nagyot ugrani: a tömzsi teste és a rövid lábai miatt csak kicsiket szökell. Napsütötte, száraz réteken és domboldalakon él, többnyire egyedül: a maga ásta luk szélét megtisztítja, és onnan hívogatja a nőstényeket a hangos ciripeléssel. Ha a kiszemelt tücsöklány már közel jött, a ciripelés is elhalkul, és udvarló énekbe vált át.
Jellegzetes zenéje ugyan közvetlen közelről zavaró lehet, de messze nem olyan hangos, mint például a kabócáé. Ráadásul csak a hímek csinálják: a nőstény tücskök egyáltalán nem adnak ki hangot.
Az viszonylag közismert, hogy a hüllők és a rágcsálók is szívesen ropogtatnak tücsköt, de a Távol-Keleten az emberek is bátran fogyasztják őket. A keresőbe üsd be a "ciciada recipe" szavakat, és máris záporoznak a receptek. A kedvencünk a Worcestershire-szószban pácolt tücsök sörtésztában: ehhez a szószban 4 órán át pácolt rovarokat tojásos-lisztes-fűszeres tésztába mártva hirtelen kell kisütni.
Ha valaki arra vetemedne, hogy maga készíti el őket, nem árt tisztában lenni a tápértékével. A tücskök fitneszétrendbe is könnyedén beilleszthetők: 20,5%-uk fehérje, csak 6,8% zsírt tartalmaznak, viszont a rosttartalmuk nem túl magas, mindössze 2,8%. Meglepő, de a testük majdnem 70%-a víz.
Ha tücsökre akarunk szert tenni, nem kell gyufásdoboz-csapdával hasalni egy legelőn: a legtöbb állatkereskedésben kimérve és darabra is kaphatók. (Leginkább hüllőeleségnek, nem pedig házi kedvencnek szánják őket.)
Az általunk megkérdezett állatkereskedésben többféle méretben kapható: a lárvákból és légy méretű ifjoncokból 1200 Ft egy doboz, ami körülbelül "fél deci" tücsköt tartalmaz. A kicsikért 15, a közepesekért 20, a kapitális példányokért 25 Ft-ot kérnek darabonként.