tóth gabi
A Kalifornia Egyetem orvosainak új kutatása szerint az e-cigaretták is rákkeltõek lehetnek, és még a nikotinmentes e-cigaretták gõze is roncsolja a sejtek DNS-ét, ami daganatos mutációkhoz vezet.
Dr. Jessica Wrang-Rodriguez, a Kalifornia Egyetem patológus professzora vezette az e-cigaretták egészségügyi hatásait vizsgáló kutatást, és az eredményekről az Oral Oncology című tudományos folyóiratban számolt be.
A kutatást emberi sejteken végezték, és azt találták, hogy az
e-cigaretták gőzével kezelt sejtekben jóval nagyobb arányban fordult elő sejthalál és DNS-törés, mint azoknál a sejteknél, amelyek nem kaptak ebből a gőzből.
Kiderült, hogy a nikotint is tartalmazó termékek okozták a súlyosabb elváltozásokat, de a nikotinmentes gőz is roncsolta a sejteket.
Még nem egészen világos, hogy mi okozza a nikotinmentes e-cigarettáknál is a káros hatásokat. A tudósok szerint magában az eszközben lehetnek olyan anyagok, amik sejtelhaláshoz, DNS-töréshez vezetnek.
Már korábban is megfogalmazódott a gyanú, hogy a cigaretta gőzével rákkeltő formaldehid kerülhet a szervezetbe. Az úgynevezett e-juice-ok, amik ízesítik a gőzt, felhevítve és a tüdőbe jutva szintén karcinogén hatásúak lehetnek.
Arra most nem terjedt ki a kutatás, hogy a passzív „gőzszívókat” éri-e káros hatás.
A kutatók tanulmányukhoz hozzáfűzték, hogy a laboratóriumi eszközökkel végzett kísérletek nem feleltethetőek meg teljes mértékben az emberi szervezeteben végbemenő folyamatokkal.