kulcsár edina
Megdöbbentõ adatokat közölt dr. Zacher Gábor az M1-nek nemrég adott interjújában. A toxikológus szerint egy-két éven belül egymillióra nõhet az alkoholisták száma, azaz közvetve vagy közvetlenül mindenkit érint majd a szenvedélybetegség. A Ripost utánanézett, mi állhat ennek a hátterében, mik a leggyakoribb okai annak, hogy valaki rendszeresen iszik.
Az általunk megkérdezett szakembereket nem a számok lepték meg, hanem az, hogy az emberek csak most kapták fel a fejüket, a becslések ugyanis évek óta hasonlóak. Az egészségügyben 400-450 ezer regisztrált beteget tartanak számon, az alkoholizmust viszont nem véletlenül tartják a tagadás betegségének.
A segítségkérés előtt a beteg akár 10-20 évvel korábban is elkezdhette a rendszeres alkoholfogyasztást. Sokukat ráadásul nem is alkoholfüggőként, hanem depressziósként regisztrálják, szóval könnyen elképzelhető, hogy már jelenleg is jóval több mint 800 ezren küzdenek alkoholizmussal.
Lovizer János addiktológus konzultáns, szenvedélybeteg-segítő segítségével a Ripost összeszedte a három legsúlyosabb kockázati tényezőt.
1. kockázat: alkoholbeteg a családban
A szakember lapunknak azt mondta, hogy a leggyakoribb oka, hogy valakiből alkoholista lesz, ha úgynevezett diszfunkcionális családból, azaz olyan környezetből származik, ahol legalább az egyik szülő alkoholbeteg volt. "Szinte törvényszerű, hogy ilyenkor a gyerek is előbb-utóbb alkoholista lesz" - magyarázta a Ripostnak Lovizer.
A második leggyakoribb oka, hogy valaki a kóros ivás útjára lép, hogy kamaszkorában önértékelési problémákkal küzdött. A helyzetet nem segíti, hogy hazánkban elfogadóak az alkohollal szemben: a családi összejöveteleknek is elmaradhatatlan része a pálinkázás, pedig ugyanolyan pszichoaktív szernek számít, mint egy-két drog- vagy gyógyszerfajta.
A harmadik legnagyobb kockázati tényező, ha valaki éveken keresztül stresszoldónak használja az alkoholt. "A pácienseim között volt, aki mindezt csak rekreációs ivásnak nevezte" - mondta a Ripostnak Lovizer. "Gyakran hallani, hogy Magyarország a depressziósok országa, valójában viszont az alkoholistáké” – tette hozzá.
Lovizer is csak támogatni tudja Zacher javaslatát, hogy mielőbb dolgozzanak ki alkoholstratégiát, mert ahhoz is generációk kellenek, hogy a változás egyáltalán meginduljon.