kulcsár edina
Csütörtökön volt a munkaügyi tárgyalása annak a nõi pályázónak, aki egy hulladékszállító sofõrje szeretett volna lenni Békéscsabán. A hölgy a pályázati feltételeknek megfelelt, mégsem alkalmazták, mert a hirdetõ cég szerint a szeméttelepi munkakör tradicionálisan férfi munkaerõt kíván meg.
Még tavaly márciusban adott fel álláshirdetést a békéscsabai hulladékgazdálkodó, kukásautó sofőrt kerestek a céghez. Az állást megpályázta egy hölgy is, aki bár minden pályázati feltételnek megfelelt, mégsem alkalmazták,
a cég ugyanis nem foglalkoztat nőket!
Később kiderült, hogy azért nem, mert például a kukásautó vezetése sok zajjal, porral és fertőzésveszéllyel is jár, és a szeméttelepi munkakör pedig - szerintük - tradicionálisan férfi munkaerőt kíván. Emiatt vizesblokkot és öltözőt sem alakított ki nők számára a békéscsabai cég.
Az elutasított nő azonnal eljárást indított az Egyenlő Bánásmód Hatóság előtt, hivatkozva arra, hogy a női nemhez tartozás miatt a munkaerő-felvétel során hátrány érte. A hulladékgazdálkodási cég és a hölgy jogi képviselője közötti vita már a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon folytatódott csütörtökön.
A csütörtöki tárgyaláson dr. Fábián Judit bíró előtt jelent meg a cég ügyvédje és a panaszos képviselője, dr. Gregor Katalin az Egyenlő Bánásmód Hatóságtól. Utóbbi már korábban is hangsúlyozta, hogy
minden embernek elidegeníthetetlen joga van a munkához és az azonos foglalkoztatási lehetőségekhez,
a férfiak és a nők közötti egyenlőséget a szabad munkavállalás és szakmaválasztás jogában is biztosítani kell.
A hatóság szerint a cég tehát azzal, hogy a kukásautó vezetésére a tárgyi feltételek hiányára hivatkozással nem alkalmaz nőket, megsértette az egyenlő bánásmód követelményét.
A hulladékgazdálkodó ügyvédje szerint nem a női mivolta miatt nem vették fel a pályázót, hanem a munkáltató nem tudja biztosítani a megfelelő munkakörülményeket a női alkalmazottaknak. Az ügyvéd kitért arra is, hogy
a cég eddig 23 éves működése során összesen két nőt alkalmazott, akik kukásautót vezettek,
de mindegyikük panasszal élt a mosdó- és öltözőhiány miatt. Az ügyvéd szerint a fenti, ésszerű indokokkal nem sérült az egyenlő bánásmód, a cég pedig azt gondolja, jogos volt részükről az elutasítás.
A bíró a tárgyalást berekesztette, az ítélethirdetés január 21-én lesz.