tóth gabi
Több mint 14 ezer relikviát találtak abban az ezer éves kínai hajóroncsban, amelyet a Délkínai-tengerben fedeztek fel 30 méter mélyen még 2007-ben, de még csak most kezdték el feltárni a rakományát.
Az ősi tárgyak többsége porcelán termék, edények, tálak, kancsók, tányérok, amelyeket az akkor ismert kínai porcelánműhelyek állítottak elő - közölte Liu Cseng-csi, Kuangcso tartomány régészeti és kulturális ereklyék intézetének helyettes vezetője.
A gazdag leletből a régészek feltártak még több száz arany, ezüst és réztárgyat, valamint mintegy 17 ezer darab rézérmét.
A nagyon jó állapotban fennmaradt hajó a korai Déli Song-dinasztia (1127-1279) idején épült. Maradványai 9 méter szélesek és 22 méter hosszúak.
Liu elmondta, hogy néhány ereklyén még most is rajta van származásuk helyének és a készítő cégnek a neve, ami jól tükrözi a dinasztia idején virágzó gazdaságot, kereskedelmet.
Találtak a hajón személyes tárgyakat, karkötőket, gyűrűket és nyakláncokat is, ami azt mutatja, hogy a teherhajó fedélzetén kereskedők és utasok is tartózkodtak, amikor elsüllyedt - tette hozzá.
A hajó teljes feltárását még az idén befejezik a kínai régészek.
Forrás: MTI