kulcsár edina
A párizsi terrortámadás óta a külföldre készülõk fejében gyakran megfordul a kérdés, neki merjenek-e vágni az útnak vagy sem. Mi van akkor, ha akaratlanul is belecsöppenünk egy terrortámadásba, mi történik akkor, ha egy közelünkben felrobbanó pokolgéptõl megsérülünk? A biztosításunk vajon nyújt fedezetet a terrorcselekmények miatt elszenvedett sérülésekre? Utánajártunk!
Egy gondos turista biztosítással felszerelkezve indul el külföldre. Megkötötte, kifizette, biztonságban érzi magát, valószínűleg nem is gondol arra, hogy a zsebében lapuló biztosítása nem biztos, hogy érvényes egy esetleges terrortámadás okozta életmentő beavatkozás vagy baleset esetén.
Mielőtt elutazunk, érdemes pontos információt kérni az utazási irodától, biztosítási alkusztól vagy pedig a biztosítótól, hogy tisztázzuk, rendkívüli esetben mit foglal magában a kiválasztott biztosításunk, nehogy a bajban érjen minket a kellemetlen meglepetés.
Magyar Biztosítók Szövetségétől kértünk tájékoztatást, mire kell figyelni egy utasbiztosítás megkötésénél.
„Háromféle verzió létezik a terrorcselekmény általi utaskár biztosítására. Van, amelyik kizárja a terrorizmusból származó baleseteket, van, aki feltételekhez köti.
1. Amennyiben kiutazáskor az adott ország nem tartozik a külügyminisztérium által nem javasolt úticélok kategóriájába, úgy az esetleg bekövetkező terrorcselekményekből fakadó baleseti ellátást általában átvállalják a biztosítótársaságok. Nyugat-Európa jelenleg biztonságos úti célnak számít. Ennek ellenére érdemes rákérdezni, hogy a biztosítónk pontosan mit vállal terrorcselekmény esetén, mert akad olyan, amelyik mégis csak elzárkózik a terrorcselekmények általi kár biztosításától.
2. Ha jóhiszeműen kiutazunk, mert nem tartozik az ország a veszélyesnek nyilvánított csoportba, de másnap váratlanul terrorista veszélyes országnak nyilvánítják, akkor biztosítók általában átvállalják a kockázatot a hazautazásig, annak ellenére, hogy az ország már nem javasolt.
3. A veszélyesnek nyilvánított országok tekintetében is megoszlik a piac, mint például Afganisztán. Van, aki azt mondja, hogy miután ez az ország a nem javasolt úti célok között van, nem vállal semmiféle kockázatot, még egy másik biztosító bármilyen betegség, nem terrorcselekménnyel összefüggő esemény esetén ellát. Viszont ha a baleset terrorcselekményből fakad, azt nem vállalja.
"Mindenképpen javasoljuk, hogy az utazás előtt pontos információkat szerezzünk be a megkötött vagy megkötésre váró biztosításunk tartalmáról" – magyarázta el Dr. Horváth Péter, a MABISZ utasbiztosítási bizottságának elnöke.