kulcsár edina
Az elmúlt években már jól vizsgázott ez az idõjárásjelzõ modell, hihetünk neki. A korábbi évekhez hasonlóan, az átlagnál melegebb telet jósol idén is.
Kiadták a CFS-modell hosszú távú, szezonális előrejelzését, amely mindhárom téli hónapra az átlagnál melegebb idővel számol. Ez a modell, amelyről eddig igencsak keveset hallhattunk, az elmúlt években már bizonyított. A CFS egy kapcsolt óceán-szárazföld-légkör szezonális előrejelző rendszer, amely dinamikus. A változás azonban havi szinten mérhető, szezonális előrejelzésben, mint például most, az előttünk álló három hónapra, igencsak pontos képet ad a modell.
Az október 30-ai adatok alapján a csapadék zöme a tél folyamán Európa nyugati, északnyugati területei fölé koncentrálódhat majd.
A Kárpát-medence, valamint a mediterrán térség ennél valamivel szárazabb lehet, azaz összességében anticiklonális hatások uralkodhatnak.
A modell mindhárom téli hónapra az átlagosnál melegebb levegővel számol.
Számolni kell azonban még két dologgal majd a tél folyamán, amely befolyásolhatja ezt az előrejelzést. Az egyik az El Nino-hatás, amely idén jelentős lesz, ez akár brutális fagyokat is hozhat.
A másik a szibériai "hóborítottság", illetve a vastag hófelszín felett kialakuló rendkívül hideg anticiklon, amely " hűtőházeffektusként" hat szinte az egész kontinens időjárására:
ez az igen hideg levegő rövidebb időszakokra bekeményítheti a telet.
Miközben az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) Klíma-előrejelzési Központja augusztusszerint az idei El Nino ugyanis „jelentős lesz és erősödni fog"!