kulcsár edina
Biztos te is voltál már úgy, hogy egy betegség annyira levert a lábadról, hogy napokig étvágyad sem volt, vagy nehezedre esett a rágás, nyelés, de a pépekhez nem volt gusztusod.
Sok idős ember így éli mindennapjait. A kor előrehaladtával amúgy is romlik az étvágy, pláne, ha valamilyen betegséggel is küzd az idős ember. Jobb híján se íze-se bűze pépeket kanalaz, amik nem csak az étvágyat veszik el még jobban, de az életkedvet is.
Pedig enni szenvedély, ízek, illatok és látvány együtt adják az élményt.
Ezt az ízetlen zöldségpürétől hiába is várjuk.
Erre jött rá az a német cég, amelyik idősek otthonaiban lakó nénik és bácsik számára fejlesztette ki a 3D-s ételnyomtatást.
Az ételeket friss zöldségekből, húsokból készítik úgy, hogy az alapanyagokat pépesítik, folyékonnyá teszik, majd nyomtatópatronba töltik. Tányérokra nyomtatják, olyan formában, amilyenre épp szükség van. Akár csirkeszárny formába is önthetik a tápláló ebédet, amit elismert szakácsok terveznek.
Mondhatjuk, hogy ez már nem újdonság, legalábbis a német nyugdíjas otthonok lakóinak.
Az újítás az, hogy most már az ételek minden elemét külön-külön is képesek nyomtatni, s a hetente, egyénileg felmért igények alapján, személyre szabottan készítik el az öregek ételeit.
Hagyományos ételekkel kísérleteznek, megváltoztatják az állagát, akár az ízét is, tele teszik vitaminokkal, ásványi anyagokkal.
A technológia Magyarországon még nem érhető el, így a mi nyugdíjasainknak továbbra is marad a brokkolipüré.