kulcsár edina
Egy év múlva 100.000 marhát akarnak klónozni, de "készítenek" kutyákat és versenylovakat is.
A fajok megmentésére hivatkozik a világ legnagyobb klóngyárának alapítója, mégsem ritka fajokkal kezdik majd a termelést. Jövőre épül fel Tiencsinben az a gyár, ahol először százezer, majd évi egymillió marhát akarnak klónozni - természetesen étkezési célokra.
A BoyaLife nevű cég vezetője szerint ugyanis Kínában annyira felpezsdült a marhahús iránti kereslet, hogy a tenyésztők már nem tudják kielégíteni, itt viszont csak csúcsminőségű marhákat állítanának elő.
A klónozott állatok húsának a fogyasztásáról világszerte hatalmas viták folynak. Az USA élelmiszer-biztonsági hivatala, az FDA (Food and Drug Administration) 2008-ban engedélyezte az ilyen hús- és tejtermékek forgalomba hozatalát, az Egyesült Királyságban viszont még mindig külön engedéllyel lehet csak ilyen élelmiszereket eladni.
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság a legutóbbi klónozással kapcsolatos állásfoglalásában azt mondta: egészségügyi szempontból nem mutatható ki különbség a klónozott és a természetes úton tenyésztett állatok húsa között. Maga az eljárás viszont okozhat állat-egészségügyi és állatjóléti problémákat, mert ezek között az állatok között minden életkorban jóval nagyobb a halálozási arány, mint a "normális" fajtársaiknál.
A Pekingtől 160 km-re fekvő városban versenylovakat és kábítószer-kereső kutyákat is szeretnének klónozni - nyilván azért, hogy megőrizzék az "eredeti", tehát a klónozás alapjául szolgáló állatok képességeit.
A kutyák klónozásának tervét azért is ellenzik a cég ellen tiltakozók, mert szerintük Kínában így is túl sok kutyát ölnek meg, semmi szükség arra, hogy ilyen módszerekkel növeljék a számukat.
Pedig a klónozásban valóban hatalmas lehetőségek rejlenek, ha a kihalt vagy kihalásra ítélt fajok megmentéséről van szó. Október végén Szibériában fantasztikus leletet fedeztek fel: egy 10.000 éves jégkorszaki barlangi oroszlán szinte érintetlen tetemét találták meg jégbe fagyva. Az oroszlán teste olyan tökéletes állapotban van, hogy a tudósok azt remélik: találnak majd olyan vérsejteket, ami alapján a mai oroszlán őse "visszahozható az életbe".
forrás: The Guardian