kulcsár edina
A denevérek már most keresik a téli helyüket. Csapatostul jönnek! Betegségeket is terjeszthetnek, ha nem figyelünk oda rájuk!
Elkezdődött a denevérek vonulása a telelőhelyükre: a karsztvidékek barlangjaihoz tartva gyakran egyszerre több tíz vagy éppen több száz repülő emlős pihen meg a lakótelepeken.
A házak réseibe bújva nyüzsögnek, aminek a legtöbben nem örülnek: a ciripelő hang, amivel egymás között kommunikálnak, még csak hagyján, de az ablakokat is csúnyán összepiszkíthatják, ha nagy tömegben telepednek meg. Ráadásul a vonulás sokszor meg is szakad: ha elég nagy rést és kellő hőmérsékletet találnak, akkor úgy is dönthetnek, hogy ott próbálják kihúzni a teljes hideg évszakot.
A denevérürülék ugyanolyan fertőzésveszélyes (és undorító), mint például a galambguanó: nemcsak csúf, de ha megszárad és elporlik, szellőztetés közben a lakásba is bejut.
A másik veszélyforrás, hogy a házak szigetelése közben nem veszik észre őket: ilyenkor a friss szigetelés alól már nem tudnak kijutni és ott halnak meg a résekben.
Ha bomlásnak indulnak, a szagtól többé nem lehet szabadulni, ráadásul el lehet képzelni, hogy milyen közegészségügyi veszélyeket rejt, ha a házak szellőzőiben rohad valami
– mondta el Papp Károly denevérgyűrűző a %RIPOST% - nak.
Szakszerű, „denevérbarát” szigeteléssel több cég is foglalkozik: ők ilyenkor értesítik az illetékes nemzeti parkot, akik segítenek elköltöztetni a védett állatokat a tetthelyről.
A legfontosabb, hogy ne bántsuk! Bármennyire is megijed tőlük valaki, a denevér minden faja védett Magyarországon. Sajnos nem elég, ha nyitva hagyjuk az ablakot vagy az erkélyajtót: a sokktól ilyenkor nem tudnak tájékozódni és nem találnak ki. Ha csapkodunk, inkább búvóhelyet keresnek majd, ami csak ront a helyzeten.
A szakemberek bőrkesztyűvel szoktak hozzájuk nyúlni, de egy vastag törölköző is megteszi.
Lehetőleg a hátánál fogjuk meg, így a hüvelykujjunkkal az álla alá tudunk nyúlni, ettől pedig nem tud majd megharapni ijedtében. Óvatosan fogjunk rá, mert nagyon törékenyek! Ha pedig megsérül, akkor próbáljuk meg eljuttatni a Fővárosi Állatkertbe: ott a denevérmenhelyen majd kezelésbe veszik a szakemberek
– tanácsolta Papp Károly szakértő.