kulcsár edina
Világszerte, így Magyarországon is forgalmazott csecsemõtápszerekben mutattak ki radioaktív anyagokat. A származékok hosszú távon veszélyesek.
Világszerte kapható csecsemőtápszerek radioaktív sugárzási mértékét vizsgálta az UNSCEAR (The United Nations Scientific Committee on the Effects of Atomic Radiation) nevű szervezet, és ijesztő eredményre jutott: a tápszerekben dupla akkora dózist mértek sugárzó anyagokból és származékaikból, mint amire számítottak.
A PharmaOnline-on megjelent cikk szerint a mért mennyiségek így is csak az engedélyezett határérték 2/3-át érték el, de még ez is rendkívül veszélyes lehet a babákra, hiszen az ő szervezetük a fejlődés első pár évében sokkal érzékenyebben reagál ezekre a hatásokra.
A tápszereket leggyakrabban tehéntejből készítik, a sugárszennyezettségük pedig több dologtól függ. Befolyásolhatja a talaj, illetve a fű és a széna radioaktivitása, az adalékanyagok radioaktivitása, valamint az, hogy hol és hogyan állítják elő, majd hol és milyen körülmények között tárolják.
Magyarországon a tanulmányban vizsgált tápszerek közül a holland Frisolac és a spanyol Similac férhető hozzá a legkönnyebben, de szlovén tápszerben is találtak rádiumizotópot. Ez nem jelenti azt, hogy ezek a termékek közvetlenül mérgezőek lennének, csak ebben a vizsgálatban éppen bennük mutattak ki határértéket meg nem haladó mennyiségű radioaktív anyagot.