tóth gabi
Már képeslap is készült, amin a város legismertebb koldusa, Attila látható. Sokan állítják, hogy valójában gazdag, csak unalmában kéreget.
Valószínűleg a debreceni Attiláé Magyarország legromantikusabb hajléktalan-sztorija. A fedél nélküli férfit mindenki ismeri a hajdúsági városban, nemrég még képeslapok is lettek azokból a fotókból, amiket ő készített, a debrecenikepeslapok.blogspot.hu-nak köszönhetően.
A keresztnevén kívül mást biztosan alig tudnak róla a debreceniek. Ködös sztorik szólnak az életéről, csak egy biztos: évtizedek óta koldul Debrecenben és tényleg minden városlakó ismeri.
A "Debrecenben Hallottam" Facebook-oldalon egy férfi azt állítja, hogy Attila már 1968-ban kéregetett a város utcáin, más valaki azt mondja, hogy látta a személyi igazolványát, miszerint1967-ben született. "Szerintem a személyi másé volt!
Én 1968-ban már láttam billegni, és akkoriban, ha nem adtál valamit neki, még nagy volt a pofája.
De ez már réges-rég történt" - írja egy idősebb férfi.
Azt azonban többen is vallják, hogy a '80-as években már biztosan kéregetett az utcán. "Akkor mindig az Aranybika előtt ült" - írja valaki, míg más a '90-es években látta, a Délibáb étterem előtt.
A legszélesebb körben elterjedt debreceni magyarázat úgy szól, hogy Attila valójában gazdag ember, csak unalmában kéreget. A jobban értesültek azonban ennek a sztorinak egy bővített változatát ismerik: "Én úgy tudom, hogy
a testvérének - aki mellesleg gazdag - le kell adnia a pénzt"
- írja egy kommentelő, többen pedig helyeselnek. A magyarázat szerint ez valamiféle ugyanolyan kórós késztetés, mint a kleptománia. Az illető élvezetét leli a kéregetésben.
A kételkedők szerint a gazdagságról szóló sztoriból semmi sem igaz: Attiláék rettenetesen rossz körülmények között élnek, testvérei másoknak jósolnak, így keresik a betevőt. Egy megint újabb hozzászóló szerint Attilának anno volt felesége, aki azt mondta a férfinak, hogy ha már nem szeret dolgozni, menjen inkább kéregetni, ő pedig szót fogadott. Ennyi az egész és pont.