Szoboszlai Dominik
Holnap kezdõdik minden idõk egyik legbarbárabb szokása a kínai kutyaevõ fesztivál. Azt mondják ez egy tiszteletreméltó hagyomány. Már akinek.
A dél-kínai Yulin nevű nagyvárosban az 1990-es évek vége óta tartanak kutyahúsfesztivált a nyári napfordulón. A kutya fogyasztásának ősi hagyományai vannak a régióban, s a fesztivált azóta tartják meg, hogy a régi szokás feléledt, és egyre több kutyahúsra specializálódott étterem és piac nyílt a városban.
Eleinte az itt levágott kutyákat a környéken tenyésztették, de ahogy egyre több húsra volt igény, Kína többi részéből is hoztak állatokat. Ez felkeltette az állatvédők érdeklődését is, akik 2010 óta rendszeresen tiltakoznak a fesztivál ellen.A kutyák egy részét törvényes tulajdonosuktól rabolják el, ráadásul túlzsúfolt teherautókon szállítják őket a városba, így különböző betegségeket terjeszthetnek. A hatóságok azonban azt válaszolták, hogy a fesztivált magánemberek szervezik, ahhoz a helyi kormányzatnak nincs köze.
Az idei fesztiválon már Kína több részéből érkeztek interneten szervezett tüntetők, hogy helyben fejezzék ki nemtetszésüket. Kisebb dulakodás is kialakult. A tüntetők végül kevesebben voltak, mint a húsimádók, így nem érték el céljukat. A kampányhoz az interneten is sokan csatlakoztak, többek között sok híresség. Az állatvédők 100 ezer yuant is összegyűjtöttek, hogy a levágásra szánt kutyákat kiváltsák, ebből 450 egyedet sikerült megmenteniük – kérdéses azonban, hogy hol tudják elhelyezni őket.
Kínában amúgy nincs állatvédelmi törvény... Errefelé ősidők óta fogyasztanak kutyahúst, amelynek gyógyító hatást is tulajdonítanak. A hagyományos kínai gyógyászat szerint a kutya felmelegíti a testet, és növeli a férfi termékenységet.
A kutyahúskérdés az utóbbi időkben túlmutat önmagán: a hagyományokat védők szerint a szokás a kínai kultúra része, s az állatvédők csak a Nyugatot majmolják; az utóbbiak szerint viszont a szokás felett már eljárt az idő.
A videó megtekintését gyenge idegzetű kutyabarátoknak nem ajánljuk!