Létrehozva: 2021.03.23.

Az amerikai hatóságok szerint az AstraZeneca trükközött a vizsgálatokkal

A brit-svéd gyógyszergyártó vakcinája vélhetően nem annyira hatékony, mint ahogy azt a klinikai vizsgálatok mutatják.

Az Egyesült Államok Allergiai és Fertőző Betegségek Intézete (NIAID) magyar idő szerint kedd reggel egy közleményt adott ki, mely szerint az AstraZeneca „idejétmúlt” adatokat használt a koronavírus elleni vakcinájának klinikai vizsgálata során, így a készítmény hatékonysága vélhetően rosszabb, mint ami a hivatalos dokumentációban szerepel – írja az Axios amerikai hírportál.

A brit-svéd gyógyszergyártó vállalat hétfőn arról számolt be, hogy a 30 ezer főre kiterjedő amerikai klinikai vizsgálatuk során a vakcinájuk 79 százalékos hatékonyságot mutatott a koronavírus tünetei kialakulása ellen és 100 százalékosat a súlyos lefolyású, kórházi kezelést igénylő tünetek kialakulásával szemben. A cég emellett azt is közölte, hogy az eredmények alapján a készítményük nem okoz vérrögöket az oltottak szervezetében.

A NIAID kedd reggeli közleménye szerint azonban nem biztos, hogy a vizsgálat során kapott eredmények valós képet festenek a vakcina hatékonyságáról. Az amerikai kormányzati szerv tájékoztatása szerint, a Adatbiztonsági Monitoring Testülete (DSMB), amely az adatok integritásáért és az orvostudományi vizsgálatok biztonságáért felel, „aggodalmát fejezte ki” amiatt, hogy AstraZenca klinikai vizsgálata „esetleg elavult információkat tartalmazhat”, ami a „vakcina hatékonysági adatainak hiányosságához vezetett”.

A figyelmeztetés hatására az NIAID arra szólította fel az AstraZencát, hogy működjön együtt a DSMB szakembereivel a klinikai vizsgálati eredményeik felülvizsgálatában, és a lehető leghamarabb hozzák nyilvánosságra a naprakész hatékonysági adatokat.

Az amerikai egészségügyi hatóságok figyelmeztetése késleltetheti az AstraZeneca vakcinájának sürgősségi felhasználását az Egyesült Államokban, ami egy újabb érvágás a gyógyszergyártó vállalatnak. Történt ugyanis, hogy Európában több országban is felfüggesztették átmenetileg a brit-svéd gyártó készítményének a beadását, mivel felmerült a gyanú, hogy súlyos vérrögképződést okoz. Többek között Dánia, Szlovénia, Franciaország, Németország, Lettország, Olaszország, Izland, Írország, Norvégia, Svédország és Ausztria is a vakcina felfüggesztéséről döntött elővigyázatosságból.

Margaret Harris, a WHO szóvivője a felfüggesztések hírére azt mondta, hogy semmiféle ok-okozati összefüggés nem bizonyított a vakcina és vérrögképződéses esetek között. A szakértő emlékeztetett arra: az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) biztonsági bizottságának az esettel foglalkozó ülésén nem találtak arra utaló jelet, hogy az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyaga vérrögképződést okoz, ezért a vakcina továbbra is beadható.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek