kulcsár edina
Ha minden a tervek szerint alakul, jövő év közepén kereskedelmi forgalomba kerülhet a különleges védőfelszerelés.
Japán tudósok olyan sebészeti arcmaszkot terveztek, amely azonnal fluoreszkálni kezd (rikító zölden világít), ha koronavírus-részecskékkel érintkezik, tehát jelzi, ha az ember kilégzésében túl nagy a kórokozó koncentrációja. Magyarra fordítva ez annyit jelent, hogyha a védőfelszerelés elszíneződik, a viselője nagy valószínűséggel Covid-19 fertőzött – írja a The Mainichi című angol nyelvű japán hírportál.
A különleges diagnosztikai módszert a Kiotói Prefektúra Egyetem szakemberei fejlesztették ki. Nagyon leegyszerűsítve a maszk úgy működik, hogy a belső rétegét egy strucctojásokból szintetizált antitest-kivonattal kezelik, ami egy bonyolult biokémiai reakció következtében fluoreszkálni kezd, ha a Sarc-Cov-2 koronavírus tüskefehérjéivel érintkezik.
Élesben a maszkot először júliusban tesztelték 32 koronavírus-fertőzött páciensen. A 10 napon át tartó kísérlet során a tudósok minden esetben azt tapasztalták, hogy „a betegek által viselt védőfelszerelések mindegyike elszíneződött, majd az idő múlásával elhalványult, amikor a vírusterhelés csökkent.”
Ha minden a terveknek megfelelően alakult, a csapat azt reméli, hogy jövő év közepén megkaphatják a japán egészségügyi hatóságoktól a szükséges engedélyeket a maszkok gyártására és forgalmazására.
„Alacsony költséggel tudunk tömegesen antitesteket előállítani struccokból. A jövőben szeretnék ebből egy olyan egyszerű tesztkészletet készíteni, melyet bárki használhat”
- fogalmazott egy lapinterjúban a maszkot kifejlesztő tudóscsapat vezetője, Yasuhiro Tsukamoto professzor, aki azt is elárulta, hogy hónapokkal ezelőtt ő maga is a maszknak köszönhetően tudta meg, hogy koronavírus-fertőzött, ugyanis egy korai stádiumú kísérlet során elszíneződött az arcán a védőfelszerelés.