tóth gabi
A szakember tíz évet dolgozott gyógyszerek, illetve védőoltások klinikai tesztelésével és fejlesztésével.
A Világjárók Klubja Bécs YouTube csatorna vendége volt dr. Magyarics Zoltán.
A munkájáról és a vakcinákkal kapcsolatos kérdésekről beszélt az immunológus.
Zoltán a debreceni orvosi egyetemre járt, általános orvosként végzett. Akadémiai partnerként egy osztrák vakcinagyártó cégnek kezdett dolgozni, így került Bécsbe.
Jelenleg orvosigazgató a Bloom Diagnosticnál, a cég személyi használatú diagnosztikai eszközöket fejleszt. Ennek vannak egyszerű részei is, mint a vitaminok, vannak bonyolultabb részei is, amik levennék a terhet az orvosok válláról. A betegek kikérdezést például kiváltanák egy okostelefonos alkalmazással vagy telemedicina segítségével.
Zoltán tíz évet dolgozott gyógyszerek, illetve védőoltások klinikai tesztelésével és fejlesztésével.
„A fejlesztési folyamatra gyakorlatilag első kézből ráláttam és a legtöbb kérdést arról kaptam, hogy miért lehet ilyen gyors a fejlesztési folyamat. Egészen elképesztő dolgokkal szúrnak hasba a laikusok, hogy ez túl gyorsan történt, hogy nem tudjuk a hosszútávú mellékhatásokat, hogy nem tudják, hogy mi van az oltásban, nem értik a technológiát. Erre mindig elmondom, nincs kőbe vésve, hogy egy gyógyszer vagy egy védőoltás fejlesztése x év. Ez kockázat-haszon alapon megy és nagyban befolyásolja azt, hogy milyen termékről van szó, milyen indikációról, milyen a rizikó besorolása az adott hatóanyagnak. Tehát nem mindegy, hogy egy teljesen új hatóanyagról beszélünk-e vagy már meglévőt kell átpozicionálni, vagy legalább már létezik a hatóanyag család.”
A szakember azt is elmagyarázta, hogy sokan a gyógyszerhatóság szerepét értik félre. Ők a biztonságot nézik, semmi mást. A hatóságnak anyagi szempontból teljesen mindegy, hogy átmegy-e egy gyógyszer vagy nem. Azt viszont elismerte, hogy a gyógyszer-gyártók a profitra mennek.
„Egy 10 éves mellékhatást tényleg 10 év alatt lehet megnézni, de vannak történelmi precedensek, vannak hatóanyag-csoportok, így könnyen el lehet készíteni ezeknek a termékeknek az általános mellékhatás-profilját. Van kockázat-haszon elemzés is, vannak klinikai állatkísérletek, laborvizsgálat is. Ezek alapján össze tud rakni a hatóság egy kockázati profilt. Ez alapján határozzák meg, hogy milyen más vizsgálatokra van szükség, mennyi ideig kell tesztelni” – ecsetelte Zoltán.
Az új védőoltás fejlesztési technológiák lényegesen gyorsabbak voltak, mint a korábbiak. Bár a tudósok tisztában voltak vele, hogy lesz lehetőség gyors fejlesztésre, erre eddig élesben nem volt szükség. Azt is érdekes volt látni, hogy mire képes a technológia és mire képes a hatósági keret-rendszer. Élesben láttuk azt, hogy egy gyors klinikai vizsgálati módszertan mire képes, most több éves fejlesztési folyamatot sikerült fél-egy évbe összevonni. Ez érdekes tapasztalat volt a szakembernek is, aki eddig csak elvi szinten tudta, hogy ez lehetséges.
Magyarics Zoltán szerint a jövőben az ilyen járványok gyakoribbak lesznek.