kulcsár edina
A jó idő miatt egyre nehezebb lesz betartani a szabályokat, de mindenki érdeke azt diktálja, hogy maradjunk otthon.
Müller Cecília a szombati sajtótájékoztatón elmondta, hogy ismét nőtt a fertőzöttek száma, és sajnos 6 fő elhunyt. Valamennyien krónikus megbetegedésben szenvedtek. Hozzátette, már 58 személy gyógyult meg. Nő a laboratóriumi vizsgálatok száma is.
„Egy hónappal ezelőtt történt az első megbetegedések regisztrálása. Két iráni diákkal kezdődött a járvány hazánkban” – emlékeztetett a tisztifőorvos.
Az eddigi korlátozó intézkedések világviszonylatban is megfelelőek, amelyek megfelelő időben történtek. Sőt, talán valamivel korábban is, mint ahogy más országokban történt.
„Sikerült a robbanást megelőzni, amit a lakosok segítségével értünk el” – fogalmazott. Jellemzően 60 körül volt a napi megbetegedések száma, amely mértékletes növekedést jelent. Kontroll alatt lehet így tartani a járványt véleménye szerint.
„Újabb áldozathozatalt jelent, hogy a szép idő ellenére se menjünk ki, az egyedi szabadidős tevékenységeken túl figyeljünk a távolságtartásra. Nagyon figyeljünk erre. Tudjuk, hogy egyre nehezebb lesz betartani a szabályokat, de csak így tudjuk fékezni a járványt” – kérte Müller Cecília.
Az idősotthonok helyzetének veszélyeztetettségére külön felhívta a figyelmet, és „inkább többször mossunk kezet, mint kevesebbszer”. Az idősotthonokban fenntartják a látogatási és felvételi tilalmat.
„Szigorúan be kell tartani az irányelveket az idősotthonokban, ellenőriztetni fogom őket, mert semmiféle engedetlenség nem megengedhető a tömeges járvány határán” – mondta határozottan a tisztifőorvos.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az egyik idősotthonba bejutott a fertőzés, ezért több idős is pozitívvá vált. Az első jelzések után a helyszínen azonnali vizsgálat volt, aki nem jól érezte magát vagy súlyosabb tünetei voltak, kórházba kerültek. A rossz közérzetűeket elkülönítették.
A piacon felbukkanó tesztekről a tisztifőorvos elmondta, sok hatása igen kétséges, de folyamatosan vizsgálják a módszereket.
Müller Cecília arról is beszélt, hogy az egészségügyi tervekben pontosan meg van határozva, hogyan bővítik a kapacitásokat a jövőben. Mindezek mellett biztosítva vannak a meglévő ellátási keretek. Azt is elmondta, hogy elkezdődött a szakszemélyzet oktatása, igyekeznek, hogy a tömeges megbetegedés idejére mindenki felkészült lehessen.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeletvezető tisztje szerint a határokon a helyzet normális, a kilépő oldalon Románia felé a román fél miatt van akadozás, 30-40 kocsit várnak össze.
Már több mint 12 ezer esetben rendeltek el hatósági házi karantént.
Lakatos elmondta azt is, 6 repülőgép hozott szombaton védőfelszerelést. Még délután a világ legnagyobb teherszállító gépe is megérkezik. Továbbra is szállítják ki a kórházakba a védőeszközöket és a rendőrségnek is juttatnak a felszerelésből.
„A vírus terjedésének megakadályozása mindenkinek a felelőssége” – kezdte Lakatos arra a kérdésre, tervez-e a rendőrség határozottabb fellépést a köztereken. „Eddig is próbáltunk humánus módon fellépni. De természetesen – ha kell – fellépünk komolyabb eszközökkel is. Nem a rendőröket kell kikerülni, hanem a fertőzést kell megakadályozni”.