kulcsár edina
Ha tünetekkel járó Covid-fertőzésed van, érdemes pulzoximéterrel követned az állapotod változását.
A koronavírusos betegek többsége nincs olyan súlyos állapotban a fertőzés felismerésekor, hogy emiatt kórházi kezelésre szoruljon. Az állapotromlás hátterében gyakran csak a később kialakuló kétoldali tüdőgyulladás, illetve az annak következtében fellépő légzési elégtelenség, súlyos oxigénhiány áll.
A romló oxigénellátás felismerését nehezíti az ún. „happy hypoxia”, azaz a boldog oxigénhiány állapota. Ilyenkor a betegek a gyorsan csökkenő oxigénszint ellenére meglepően jól érzik magukat, akár néhány órán át még nem érézkelik az oxigénhiányukat. Ez a félrevezető lehet! A súlyosan oxigénhiányos állapotnak a korai felismerése kulcsfontosságú az orvosi kezelés megkezdésében, ezáltal a betegek életének a megmentésében.
A Légúti Betegek Országos Egyesülete (LEBE) készített egy rövid videót arról, hogy kell a pulzoximétert használni, és mire kell figyelnie az otthonában lábadozó koronavírusos betegnek. A pulzoximéterrel a vér oxigénszintjét és a szívverés ritmusát tudjuk meghatározni. Egy egészséges ember vérének oxigénszintje 99 és 95 százalék között van, az ideális pulzusé pedig 50 és 90 között.
A rövid oktatófilmet a pulzoximéter helyes használatáról és további tanácsokról itt tudod megnézni.
COVID-napló
A pulzoximéterrel megmért oxigénszintet (szaturáció), illetve pulzust egy ún. COVID-naplóban célszerű rögzíteni, amelyben jól látható az állapot esetleges romlása, és megkönnyíti annak eldöntését, hogy mikor kell orvoshoz fordulni segítségért, vagy mikor kell mentőt hívni a sürgős kórházi kezelés érdekében. Ez szintén a LEBE oldalán elérhető, ide kattintva.
Mit csinál az ember ha segítség nélkül karanténba került?
Kifejezetten veszélyes, ha a koronavírusos betegek saját maguk mennek el bevásárolni! Továbbra is lehet segítséget igényelni, amikor valaki elkapja a koronavírust: Metropol korábban több önkormányzatot is felkeresett és a válaszokból egyöntetűen kiderült, hogy valamilyen formában mindenhol segítik a rászorulókat. Az viszont, hogy pontosan hogyan, kerületenként változó, így érdemes helyben érdeklődni. A Metropol négy önkormányzattól kapott részletes választ a feltett kérdésekre.
- Óbuda az egyedi megkeresések esetén tud segíteni a hozzájuk fordulóknak az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központon keresztül. Ők még bevásárlásban is segítenek.
- Az I. kerület is segít: a szociális jellegű feladatok leginkább a Budavári Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatási Központhoz tartoznak.
- Csepelen az önkormányzat biztosítja a fertőzötteknek és karanténban lévő hozzátartozóiknak a gyógyszerek, élelmiszerek beszerzését.
- XII. kerületben az önkormányzat a Hegyvidéki Segítő Központon keresztül segíti a rászoruló lakosokat.