kulcsár edina
Nem elég a szándék, eláruljuk a fiataloknak: ilyenkor érdemes az edzéshez a súlyzót bevetni!
Menő az izmos kar, az erős vádli és a kockahas, ezért vannak, akik már egészen korán súlyzóznak és konditerembe járnak. Ilyenkor azonban rengeteg szülő tanácstalan, hogy mikortól egészséges súlyzókkal dolgozni? A Metropol most csokorba szedte a korai súlyzózással kapcsolatos tényeket!
Egy ember fejlődésében a csontosodási folyamatok 24 éves kor környékén fejeződnek be. Addig a csontozat szerkezete még alakul, könnyebben deformálódik, sérül, főleg akkor, ha maximális terhelést kap. Ugyanez vonatkozik a csontok közötti összeköttetésekre, a porcokra, szalagokra.
Fizikai erőnlétet javító, a testet harmonikusan terhelő edzésformákat, vagy saját testsúlyos edzést tízéves kor fölött érdemes elkezdeni. A súllyal végzett erőedzéseket azonban ekkor még nem szabad erőltetni, hiszen a növekedési fázisban lévő szervezet képtelen a mesterséges izomtömeg-növeléssel lépést tartani. A túlzott izomerősítés gátolhatja a növekedést, az egyoldalú, bizonyos izomcsoportokra koncentráló terhelés pedig különféle gerinc- és más mozgásszervi elváltozások, betegségek kialakulásához vezethet.
Ha a kamasz ragaszkodik a súlyzós edzéshez, 13-14 éves kortól lassan belekezdhet, de lehetőleg maximum 1 kg-os súlyt használjon, és a súlyzós edzés csupán kiegészítése legyen az egyébként a testet harmonikusan terhelő edzéstervnek.
Fontos, hogy semmiképp ne kísérletezgessenek a kamaszok az internetről ellesett gyakorlatokkal! Az edzésterv összeállításához, valamint a pontos, tudatos és gerinckímélő végrehajtás elsajátításához mindenképpen edző segítségét kell kérni.
A duci fiúkról nem a súlyzós kondi fogja a zsírpárnákat leolvasztani. Elsődleges szempont az étkezés reformja után, hogy olyan mozgásformát kell találni, amiben folyamatosan mozogni kell, magasan tartva a pulzusszámot, és ezzel a zsírégetést is.
A vékony lányok esetében, akik izmot szeretnének magukra pakolni a súlyzós edzésekkel, sajnos a mozgásfejlődésükben a konditermi gyakorlatok inkább ártanak, mint használnak. A gimnasztikai alapmozgásokkal a mozgáskultúra ugyanis nem fejlődik, hanem silányul. A hagyományosan „csajos” mozgásformák, a zenés csoportos órák azonban a terhelés mellett a téri-tájékozódási képesség fejlődését, az egyensúlyérzéket és a mozgás összehangolását is fejleszti.