A otthonfelújítási támogatás kapcsán érkezett kérdésekre válaszolva a miniszter közölte, ha haszonélvezeti joggal terhelt az ingatlan, akkor is lehet élni a támogatással.
Ugyanakkor az alap társadalombiztosítási (tb) befizetés esetén, vagyis ha mindkét szülő csak a saját maga által fizetett tb-vel rendelkezik, nem lehet igénybe venni az otthonfelújítási támogatást – tette hozzá.
A lízinggel vásárolt és még hitellel terhelt lakás esetén fontos szabály, hogy legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie annak, aki igénybe venné az adott ingatlanra a felújítási támogatást – hívta fel a figyelmet Novák Katalin. Hozzátette, a támogatás akkor is igényelhető, ha az adott lakás jelzáloggal terhelt.
Január 1-jével elindul Magyarország legnagyobb otthonteremtési programja. Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter elmondta, mindenkinek lehetőséget szeretnének adni arra, hogy saját tulajdonú otthonban várhassák, nevelhessék gyermekeiket. Az 5 pontból álló program elemei közül eddig az 5%-os lakásáfáról, valamint a CSOK-ot felvevők új lakásának illetékmentességéről jelent meg törvényjavaslat.
1. 5%-os lakásáfa
- Január elsejétől az új értékesítésű ingatlanok áfája 27-ről 5 százalékra csökken.
- A kedvezmény 2026 végéig érvényes.
- Az 5%-os lakásáfa azokra a 150 négyzetméter alatti lakásokra és 300 négyzetméter alatti családi házakra érvényes, amelyekre 2022 végéig megtörténik az építési engedély megszerzése vagy az építés egyszerű bejelentése.
2. Áfa-visszaigénylés a CSOK-osoknak
- A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) igénybevételével vásárolt ingatlanok áfa-kötelezettsége 0 százalék lesz, oly módon, hogy az 5 százalékos áfát utólag lehet majd visszaigényelni.
3. 50%-os felújítási támogatás
- Az otthonfelújítási támogatás azoknak szól, akik saját otthonnal rendelkeznek és abban is szeretnének tovább élni.
- A támogatás összege a felújítási költségnek 50%-a, legfeljebb 3 millió forint.
- A legfeljebb 3 milliós visszatérítést az anyagköltségekre és a munkadíjakra is igénybe vehetik majd az arra jogosultak, például konyhabútorra, csempére is.
- A támogatást a legalább egy gyermeket nevelő családok vehetik igénybe.
- Minden – a saját tulajdonú otthonban nevelt – gyermek számít, 25 éves korig.
- Súlyosan beteg, folyamatos gondozásra szoruló gyermeket nevelő családban, és a gyermekek otthongondozási díjára (GYOD) jogosultak körében nincs életkori határ.
- A gyermeküket egyedül nevelők is igényelhetik a támogatást.
- A támogatást egy család csak egyszer veheti igénybe.
4. Illetékmentesség a CSOK-osoknak
Január elsejétől a gyermekesek vagy gyermeket tervezők Családi Otthonteremtési Kedvezménnyel (CSOK) vásárolt ingatlan esetén illetékmentességet élveznek. Így az ingatlan értékének 4 százalékát jelentő illeték is a családok megtakarítása lesz.
- Mind új, mind használt lakás vásárlása esetén, forgalmi értéktől függetlenül teljes illetékmentességet biztosít a lehetőség.
- Az illetékmentességet a 2021. január 1-jét követően kelt adásvételi szerződés alapján megvásárolt ingatlanokra vonatkozó vagyonszerzési ügyekben kell alkalmazni.
- Abban az esetben, ha a vagyonszerző kizárólag megelőlegezett CSOK igénybevételével vált jogosulttá az illetékmentességre, azonban a vállalt gyermek nem születik meg, és emiatt a kedvezményt vissza kell fizetni – vagy a gyermekvállalási határidő letelte előtt önkéntesen, vagy egyéb okból (pl. válás miatt) azt visszafizeti – a NAV intézkedik az illeték kiszabásáról.
- Nem kell az illetéket megfizetni akkor, ha a CSOK-ot felvevő egészségügyi ok miatt nem képes teljesíteni a gyermekvállalási feltételt.
5. Többgenerációs otthonteremtés CSOK-kal
- 2021. január elsejétől családi házak tetőtér-beépítéséhez is igénybe vehető a CSOK.
- Egy gyermek esetén 600 ezer forint, két gyermeknél 2,6 millió forint, három gyermeknél pedig 10 millió forint támogatás vehető igénybe.
- A támogatás előre vállalt gyermekek esetén is igénybe vehető, és a feltételrendszer nem szab meg a gyermekek esetén életkori határt.
- Önálló otthonnak kell létrejönni külön bejárattal.
- Egy gyermek nevelése vagy vállalása esetén 40 négyzetméter, két gyermeknél 50, három vagy több gyermeknél 60 négyzetméter a minimális új lakótér.
- Feltétel, hogy a földszinti és az emeleti lakásoknak más legyen a tulajdonosa.