kulcsár edina
Novák Katalin bejelentette, 600 milliárd forintot adnak vissza a szülőknek, és azok a kismamák is visszakapják az szja-t, akik 2021 végéig betöltik a várandósságuk harmadik hónapját.
Novák Katalin, családokért felelős tárca nélküli miniszter bejelentette: a személyi jövedelemadó visszatérítése miatt, 600 milliárd forintot ad vissza a kormány a magyar családoknak. 1,9 millió szülő részesülhet a visszatérítésben, többek között azok a kismamák is, akik 2021 végéig betöltik a várandósságuk harmadik hónapját.
„600 milliárd forintot adunk vissza a személyi jövedelemadó visszatérítése miatt. Ez azt jelenti, hogy jövő év februárjában az a körülbelül 1,9 millió szülő, aki legalább egy gyermeket nevel, visszakapja a befizetett személyi jövedelemadóját 2021-ről. Azok a kismamák is jogosultak a visszatérítésre, akik az idei év december 31-éig betöltik a várandósságuk harmadik hónapját” – mondta el Novák Katalin, aki hozzátette: a szülőknek nincs dolga ezzel kapcsolatban, a főszabály szerint automatikusan megkapják a visszatérítést.
Minden jogosult, 2,5 millió nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő ember maximális, 80 ezer forintos nyugdíjprémiumot kap novemberben a megemelt összegű ellátása mellett – közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter az Idősek Tanácsának ülése után.
Novák Katalin hangsúlyozta, hogy ez 200 milliárdnyi többletbevételt jelent az érintetteknek.
Még a legalacsonyabb összegű nyugdíjban részesülők is jogosultak a 80 ezer forintos nyugdíjprémiumra. Egy átlagos nyugdíjat kapó ember nagyjából 100 ezer forint többletbevételre számíthat novemberben, hiszen nyugdíj-kiegészítést is fizetnek – hangsúlyozta a miniszter.
Elmondta, kettős vállalásuknak feleltek meg. Egyrészt azt ígérték, hogy megőrzik a nyugdíjak vásárlóértékét, másrészt azt tűzték ki célul, hogy a gazdaság növekvő teljesítményéből minél többet érezzenek a nyugdíjasok.
Az első vállalást azzal tudták teljesíteni, hogy a nyugdíjak emelése mindig követi az inflációt. Az elmúlt évtizedben nominálisan 44,7 százalékkal, vásárlóértéken pedig 10 százalékkal nőtt az ellátások összege – közölte. Megjegyezte, kiegészítő nyugdíjemelést is adnak idén.
A másik vállalással kapcsolatban jelezte: nyugdíjprémiumot fizetnek, amely minden eddiginél magasabb lesz.
Felidézte, hogy tavaly a koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt nem tudtak nyugdíjprémiumot adni, korábban viszont már háromszor biztosították a juttatást, amelynek maximális összege 2017-ben 12 ezer, 2018-ban 18 ezer, 2019-ben pedig 22 ezer forint volt.
Novák Katalin kitért rá: vállalták a baloldali kormányok által megszüntetett tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítését. Idén már adtak egyhetit a juttatásból, jövőre pedig legalább kéthetit fizetnek, de akár három- vagy négyheti összeg is elképzelhető – közölte.
Kijelentette, a baloldal 2009-ben azért vezette be a nyugdíjprémiumot, hogy az ellátás „sebtapaszként” szolgáljon a tizenharmadik havi nyugdíj megszüntetése után. A baloldal azonban soha nem fizetett nyugdíjprémiumot, mert a gazdasági teljesítmény sosem volt olyan, hogy ezt lehetővé tette volna – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: nyugdíjprémium akkor esedékes, ha a gazdasági növekedés meghaladja a 3,5 százalékot.
A polgári kormány úgy ad nyugdíjprémiumot, hogy a tizenharmadik havi nyugdíjat is biztosítja, tehát nem helyettesíti egymást a két juttatás – mondta.
Novák Katalin arra is rámutatott, hogy míg a baloldal mind a tizenharmadik havi nyugdíjat, mind a nyugdíjprémiumot csupán az öregségi nyugdíjasoknak szánta, a mostani kabinet a nyugdíjszerű ellátásban részesülőkre is kiterjesztette a szabályozást.
Már csak három hónap van a nagy adócsökkentésig: januártól havi több tízezer forinttal nő a 25 év alatti fiatalok keresete – mondta Szentkirályi Alexandra közösségi oldalára feltöltött videójában.
A kormányszóvivő megjegyezte: a 25 év alatti fiataloknak jövőre már egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. „Ilyen Magyarország történetében még soha nem volt” – jelentette ki.
Szentkirályi Alexandra úgy fogalmazott, „már lehet tervezgetni, hogy ki mire költi” a pluszpénzt, ami „egy átlagfizetés esetén a havi plusz 40 ezer forintot is eléri”, vagyis „ennyivel több marad majd a fizetésből”. Hozzátette: az adómentesség a diákmunkára és a gyakornoki állásokra is vonatkozik.
„A fiatalok adómentessége, az egyre több munkalehetőség, a növekvő bérek, a széleskörű otthonteremtési- és családtámogatások olyan bőkezű támogatási rendszert és jövőképet nyújtanak a magyar fiataloknak, amely sok, előttük járó generációnak nem adatott meg” – jegyezte meg a kormányszóvivő.
Szentkirályi Alexandra hangsúlyozta: a kormány számít a fiatalokra és a fiatalok is számíthatnak a magyar kormányra.