tóth gabi
A koronavírus-járvány kiemelten sújtja a cukorbetegeket, az elhunytak harmadának volt diabétesze. A kormány most még szorosabbra fűzte az együttműködést öt nagy, cukorbetegeket képviselő szervezettel, és nem hoz döntést róluk nélkülük.
Magyarországon 1,2 millió cukorbeteg él, ám a betegség a családtagok révén jóval több emberre helyez jelentős terhet, mely most a koronavírus-járvány idején még tovább nőtt. A cukorbetegek ugyanis fokozottabb veszélynek vannak kitéve a koronavírus-járvánnyal szemben, mint az egészséges emberek. Ám a kormány nem hagyja őket cserben.
Együttműködési megállapodást írt alá november 14-én, a Diabétesz Világnapon Magyarország kormánya és öt, cukorbetegeket képviselő szervezet: a Magyar Diabetes Társaság, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, a Sportos Cukorbetegek Egyesülete, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége és a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért. Ezzel tovább erősödik az együttműködés Magyarország kormánya és a cukorbetegek szervezetei között. A kormány nemcsak azt vállalta, hogy folyamatos párbeszédet folytat, hanem azt is, hogy minden, róluk szóló, őket speciálisan érintő jogszabályt előzetesen egyeztet és nem hoz döntést ezekről nélkülük.
„A járvány idején még inkább megmutatkozott, hogy szükség van az együttműködésre, hiszen a diabéteszesek sajátos élethelyzetben vannak – mondta lapunknak Nyitrai Zsolt, a kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott, országgyűlési képviselő. „Két példát is említenék. Még tavasszal jelezték, hogy a cukorszint méréséhez szükséges tesztcsíkot nem lehet e-receptre megkapni, mert gyógyászati segédeszközöket nem lehet ilyen módon kiváltani, ezért beemeltük oda. Most ősszel pedig azt jelezték, hogy a tavaszihoz hasonlóan nem lett automatikusan meghosszabbítva a szakorvosi javallat, ami azért gond, mert az alapján írhatja fel a háziorvos a gyógyszereket, az inzulint. Azonnal továbbítottuk az illetékes szaktárcának és hamarosan ezt is megoldjuk.”
A cukorbetegség járványmentes időkben is nagy megpróbáltatás.
„Amikor egy gyerekről kiderül, hogy cukorbeteg, az nagy stressz és új élethelyzet a családnak” – mondta a Ripost-nak Hudák Istvánné, a Rákosmenti Gyermekcukorbetegek Közhasznú Egyesületének vezetője, akinek a fia szintén érintett. „Kezdetben be kell állítani a kicsi cukrát, a szülőknek pedig meg kell tanulniuk, mennyi szénhidrátot ehet és mit kell tenni, ha leesik a cukra. Sokan ezért otthon maradnak a gyerekkel. Sokáig emiatt kiesett egy fizetés, ám a kormány intézkedéseinek köszönhetően a gyodot és az otthonápolási díjat az 1-es típusú cukorbetegek családja is megkapja, ami hatalmas segítség” – magyarázta. Majd hozzátette: szintén jelentős könnyítés a diabéteszszenzor- és a -pumpa-vásárlás 98 százalékos támogatása az 1-es típusú cukorbeteg gyereket nevelő szülőknek. „Egy ilyen készülék non-stop képes mérni, így napi öt helyett elég kétszer szúrni a gyereket. Több százezres tételről beszélünk, amit a szülők többsége állami támogatás nékül nem tudna megvenni” – árulta el Hudák Istvánné.