kulcsár edina
Március végén beindul a pollenszezon, ami egybeesik a koronavírus harmadik hullámával. De vajon tünetek esetén mire gyanakodjunk? Koronavírus vagy szénanátha fenyeget? Dr. Mangó Gabriella háziorvos segít különbséget tenni.
Koronavírus vagy szénanátha? Laikusként nem könnyű válaszolni a kérdésre, hiszen a pollenekre allergiások és a covidosok egyaránt produkálhatnak tüneteket. A Ripost dr. Mangó Gabriella háziorvostól kért segítséget.
„A nem szezonális allergének egész évben tüneteket okoznak, hiszen mindig körülvesznek minket, mint a por, a poratka, a penészfélék vagy például a kutyákból, vagy macskából származó anyagok. A szezonális allergének azonban az év egyes periódusában okoznak tüneteket” – mondja dr. Mangó Gabriella.
Hazánkban a parlagfű számít a legerősebb allergénnek, igaz, annak augusztusban van szezonja, március végén a fák pollenszezonja kezdődik. „Ilyenkor a fák és cserjék virágpora kiváltja a szénanáthát, amely egyfajta allergia, amit néha szezonális allergiás náthának is neveznek” – magyarázza a háziorvos. A Nemzeti Népegészségügyi Központ Polleninformációs szolgáltatásából kiderül, hogy jelenleg az éger, a ciprus- és tiszafélék, a kőris, a nyár és a fűz pollenjére allergiások már számíthatnak a tünetek megjelenésére. Ezek koncentrációja jelenleg közepes szintű a levegőben és az erre érzékenyeknek sok kellemetlenséget okoznak.
„A járvány miatt sokan elbizonytalanodhatnak, hiszen egyes szénanátha tünetek átfedésben lehetnek nem csak a koronavírus okozta tünetekkel, de akár az influenza vagy a megfázás tüneteivel is. Fontos, hogy ezek közt különbséget tudjunk tenni” – mondja a háziorvos.
„A Covid-19 főbb tünetei a tartós, folyamatos száraz köhögés, légszomj, magas hőmérséklet, fejfájás, íz- és szagvesztés, fáradtság, vagy akár izom és ízületi fájdalmak és mellkasi nyomás is. Amennyiben ezek bármelyikét észleljük, ne menjünk közösségbe, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését! Konzultáljunk a háziorvossal és csináltassunk tesztet” – figyelmeztet a doktornő.
A szénanátha akkor jelentkezik, ha az immunrendszer túlzott reakcióba lép, mivel a fa pollenjét vagy a cserjék pollenjét a szervezetet károsító anyagként kezeli. Gyakori az orrfolyás, orrdugulás, tüsszentés, a szem- és orrviszketés, de előfordulhat akár száraz köhögés is.
*Koronavírus által okozott megbetegedésnél a száraz köhögés folyamatos, míg szénanátha esetében főleg akkor fordul elő, amikor kint tartózkodnak az érintettek és allergéneknek vannak kitéve. A tünetek ilyenkor rohamokban jelennek meg.
*A szénanáthában szenvedőknél nincs magas láz, általános gyengeség és étvágytalanság.
*A szénanátha tünetei a koronavírus tüneteihez képest általában enyhébbek.
*Szénanáthánál szemviszketés, tüsszögés és köhögés jelentkezik, az általános egészségügyi állapot azonban kielégítő. Nem úgy a koronavírus által megfertőzött betegségeknél.
*Vörös szem mindkét esetben előfordulhat, azonban koronavírus esetében általában megjelennek a már ismertebb, a vírusra utaló jelek is, például láz, rossz közérzet és gyengeség.
Ezek a háziorvos tippjei a szénanátha tüneteinek enyhítésére
*Allergia ellenes gyógyszerrel csökkenthetők a tünetek. *Segíthetnek az orrnyálkahártyát helyreállító spray-k és a tengervizes sóoldat. *Bélflórajavítással az általános immunrendszer erősíthető. *Lehetőleg kerülni kell az olyan helyeket, ahol az allergének nagymértékben jelen vannak. *A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) oldalán található naponta frissülő pollennaptár tájékoztatásából kiderül, hogy mi okozhatja a szénanáthás tüneteket. *Szükség esetén kérj tanácsot a kezelőorvostól.