tóth gabi
Óriási a rumli a budapesti III. kerületben, ahol most van a szokásos tavaszi lomtalanítás. Megint teli van mocsokkal és a cuccok "lerablóival" a hatalmas városrész. Sokan azt követelik, hogy vezessék be azt, amit több vidéki nagyváros: szûnjön meg az össznépi lomtalanítás, és évente egyszer jöjjenek házhoz a lomtalanítók!
Napokra, néha hetekre csatatérré válnak egész városrészek: itt a lomtalanítás! A fővárosban most Óbudán van a sor: hivatalosan április 16. és 26. között van a lomtalanítás a kerületben. Hiába osztották fel ezt is utcánként, és hiába a hatóságok szigora és a közterület-fenntartók erőfeszítése, ilyenkor mégis szemétteleppé változnak az utcák. Hűtőket, tévéket, régi kazettákat, de még gumikacsákat is lehet találni az utcára kiszórt hulladékok között.
A gyűjtőknek ez persze kincsesbánya – már ha meg tudnak küzdeni a szigorú tiltás és járőrözés ellenére is felbukkanó „lomizó” bűnözőkkel. A lakóknak viszont maga a rémálom a lomtalanítás! A III. kerületben a panelházak között bosszúsan kerülgetik a lakók a szeméthalmokat.
Kozma Lászlónak éppen a lakása elé hordják a kidobásra szánt tárgyaikat…
Minden évben folyik a szemét az utcán! Elegem van abból, hogy a mi lakásunk elé pakolják és többen kutatnak is benne.
Látom, hogy igyekeznek a hatóságok, és hamar elszállítják, de addig nekem kell éreznem a szagokat és hallgatni a lomizók kiabálását. Sokkal jobb lenne, ha kijelölnének egy helyet, ahova letesznek egy nagy konténert és oda lehetne hordani a szemetet, mert ez így botrányos… - mondta a %Ripost%-nak a Flórián melletti egyik utca lakója.
A „lomizás” egyébként már büntetendő, csak az a nehéz, hogy tetten kell érni a „maffiózókat”: az még nem büntethető, ha valaki egy kupac szeméten ül, csak az, ha elkapják, amikor autóba pakolja a lomokat…
Vannak, akik szerint valamennyit javult a helyzet. - Tíz éve még magas kupacokat építettek a sok bútorból és a használati tárgyakból, ilyet ma már szerencsére nem látni.
Szerintem már leáldozóban van az „igazi” lomtalanítások kora, jobb lenne, ha mindenki egyesével vitetné el a lomokat.
Láttam olyan szórólapot, amin azt hirdették, hogy ingyen elszállítják a hagyatékokat és a tárgyakat, amikre már nincs szükség.
"Már én sem vagyok erős, elgondolkozom, hogy igénybe vegyem-e. Az idősebbek már nem tudják kivinni az utcára sem. De a tisztaság miatt jobb lenne, ha rendes gyűjtőpontokat állítanának fel!" – mondta Bátoriné Katalin.
"A mi környékünkön kedd este kell kitenni és szerdán összeszedik. Előfordult, hogy én is kidobtam pár dolgot, meg vittem is haza… de hát ki nem? A legnagyobb probléma, hogy az út szélén van, ha ezt látják a turisták, azt hiszik, hogy a magyarok ilyen szemétben élnek" – mondta László József.
"Már csak a patkányok hiányoznak!" – mondja az egyetemista, Blazsovics Dániel. – "Gusztustalanul néz ki, büdös és minden lakót zavar. Vannak olyan városok, ahol házhoz mennek a lomért. Itt ezt miért nem lehet megtenni, miért az utcára kell kipakolni?" – tette hozzá az óbudai diák.
A válasz a lakók kérdésére, hogy Budapesten ez drága lenne: úgy tudjuk, a közterület-fenntartóknak 50 százalékkal növelniük kellene az autóik és az embereik számát, hogy a fővárosban is meg lehessen oldani a házhoz érkező lomtalanítást. A kérdés az: ha ennyire zavarja a közrendet és a lakókat az utcákon folyó mocsok, nem érné-e meg?