tóth gabi
A hagyományos tanítással indul a tanév kedden, az iskolák most dolgozzák ki a járványügyi védekezés részleteit az Emberi Erőforrások Minisztériuma 70 pontos intézkedési ajánlása alapján. A Ripost értesülései szerint a vírus elleni védekezés miatt sok helyen hosszabb lesz a tanítási nap.
A Ripost számos iskolát megkérdezett, hogyan oldják meg a járványügyi ajánlások betartását.
„Sok szervezést igényel az idei tanévkezdés. A tanárokkal közösen ötleteltünk a héten, kitaláltuk, hogy az udvarhasználathoz is órarendet készítünk. Úgy tervezzük, hogy az osztálytermek takarítását akkor végezzük, amikor a gyerekek ebédelnek„ – mondta egy IX. kerületi általános iskola igazgatója.
„Nálunk most végzik a fertőtlenítő takarítást, készítjük az új házirendet és reméljük, hogy nem kell újra bezárni az iskolát” – mondta egy Baranya megyei igazgató.
Központilag nem változtattak az iskolakezdés időpontján, ám sok iskola saját hatáskörben úgy döntött, később kezdi az oktatást. Egy III. kerületi iskolában az első néhány napban 8 óra helyett 8:30-kor csengetnek be az első órára, majd az így szerzett tapasztalatok alapján döntenek arról, maradjon-e az új időpont.
„ Tisztában vagyunk azzal, hogy a fél kilences kezdés kitolja a napot, később végeznek a diákok, de így elkerülhető, hogy a reggeli csúcsforgalomban utazzanak a diákjaink„ – indokolja az intézmény helyettes vezetője.
A megszokott 10 helyett 15 perces szünetek lesznek egy budai iskolában.
„Két tanóra között fertőtlenítik a tantermeket, arra pedig nem elég 10 perc ”– indokolta a döntést az egyik tanár. Sok iskolában az ebédidő tolódik ki, turnusokban ebédeltetnek, hogy az osztályok ne keveredjenek egymással.
A szülők különböző fórumokon vitatják meg, mely intézkedésekkel értenek egyet. Sokan aggódnak, hogy ha kitolódik a tanítási idő, nem érnek oda időben a gyerekek a különórára, edzésre.
„Egy iskolába járnak a gyerekeim, a kicsi tavaly volt elsős. Biztonságot adott neki, hogy a szünetben odamehetett a testvéréhez, ezért nekik rossz, hogy az osztályokat szétválasztják az udvaron„ – mondta a Ripost-nak Tóth Réka. „Megértem, hogy szükség van a járvány elleni intézkedésekre, de nehéz lesz ez a tanév”.
„Elképzelni sem tudom, hogyan lehet a gyerekek között távolságot tartani, miként fognak érintkezés nélkül játszani„ – magyarázza Varga Kata. „Reméljük, megússzuk fertőzés nélkül és nem kell megint átállni a digitális oktatásra!”
Jó példával enyhíthető a gyerek félelme
„Önmagában is szorongást okoz az iskolakezdés, ezt még erősítik a vírus miatti szabályok „– mondta a Ripost-nak Csehák Hajnalka pszichológus. „A szülők úgy tudnak segíteni a gyereknek, ha természetesnek veszik ezeket a szabályokat. Beszélnek róluk, de csak röviden, tényszerűen. Ha azt látja a gyerek, hogy a szülő nem fél és elfogadja a járványügyi szabályokat természetesnek, akkor ő is úgy tesz. Érdemes gyakorolni a maszkviselést, ha ugyanis játékosan kipróbálhatja otthon azokat a szituációkat, amikkel találkozhat, már ismerősek lesznek számára.”
Romániában a fertőzöttebb régiókban távoktatásra készülnek, ott, ahol kevesebb a fertőzés, két csoportra osztják a tanulókat, egy részük otthon tanul, a többiek iskolába mennek, majd cserélnek. Ahol kevés a fertőzött, ott hagyományosan indul a tanév. A görögországi diákok számára kötelezővé teszik a maszk használatát az iskolákban és 17-re csökkentették az osztályok létszámát. Németországban egy hete kezdődött a tanév, de két iskolát máris bezártak.
Tankönyvet, tanszercsomagot kapnak
Idén már a közoktatásban minden tanuló ingyen kapja a tankönyveket. Több mint százezer tanszercsomagot osztanak ki országszerte a rászorulóknak – jelentette be az emberi erőforrások minisztere.