kulcsár edina
Két órán át is életképes lehet a fémfelületeken a kínai koronavírus, más felületeken pedig még tovább is. Erre kínál megoldást egy, magyar szakemberek által kifejlesztett bevonat, mely megakadályozza a vírusok, bacilusok és gombák megtapadását. A budapesti tömegközlekedésben már régóta használják, és máris Olaszország, Amerika és Dubaj is érdeklődik iránta.
Nem elsősorban a levegőben, inkább a tárgyak, felületek közvetítésével terjed ilyen gyorsan az új koronavírus – jelezte az amerikai járványügyi központ igazgatója. Dr. Robert Redfield hozzátette: a réz- és acélfelületeken két órán át, más felületeken pedig még tovább is életképes maradhat az új koronavírus. Nem véletlen, hogy minden egészségügyi szakember a gyakori és alapos kézmosást ajánlja legfontosabb óvintézkedésként – ugyanúgy, mint az influenza esetén.
Egy magyar találmány azonban, amelyet sok hazai közlekedési eszközön, illetve egyes kórházakban is alkalmaznak, képes gátolni a kórokozó terjedését.
Budapesten többek közt a felújított metrószerelvényeken, a Combino villamosokon, a HÉV-eken és a mozgólépcsők gumikorlátjain is alkalmazzák a bevonatot, de több vidéki kórházban is, így többek között az egri Markhot Ferenc és a Kisvárdai Kórházban hatékonyan kezelték vele a felületeket.
– Egy japán feltaláló, Akira Fujishima rájött arra, hogy a titán-dioxid szemcseméretének csökkentésével növelhető annak antibakteriális hatása. Ennek az alapötletnek a mentén kezdett el kísérletezni egy magyar kutatócsoport.
„3 éves munkával sikerült egy olyan bevonatot létrehozni, mellyel a kárpittól a fémen, a műanyagon és a gumin át az üvegig bármilyen felület kezelhető, s azon onnantól kezdve, akár egy éven át semmilyen gomba, baktérium és vírus, így az új koronavírus sem képes megtapadni„
– mondta a Ripost-nak Lehoczky Péter, a Resysten Medical Kft. egyik tulajdonosa. Hozzáteszi: a kizárólag természetes anyagokat tartalmazó, színtelen-szagtalan anyag molekuláris szinten épül be a kezelt felületbe, s természetes vagy mesterséges fény mellett akár egy éven át is képes védelmet nyújtani, miközben nem letörölhető.
„ Ez a szer semmilyen vegyi, illetve allergén anyagot nem tartalmaz, sem a bőrön át, sem belélegezve nem jut az embert szervezetébe, így a kismamákra és a kisbabákra sem jelent veszélyt” – magyarázta Lehoczky Péter. Az új koronavírus megjelenése óta még nagyobb a nemzetközi érdeklődés a szolgáltatás iránt. Jelentkezett már több amerikai, olaszországi cég, de például a dubaji közlekedési társaság is, mindannyian szeretnének kapni az új koronavírus terjedését gátló magyar találmányból, melynek gyártója megkapta az Innovatív Márka elismerést.
Dr. Bense Tamás családorvost kérdeztük a védekezésről. „ A különböző felületeken valóban megtapadhatnak a vírusok, kórokozók, s létezhetnek olyan eljárások, amelyek hatékonyan küzdenek ez ellen, de mindig mossunk kezet, az a legjobb védekezés” – figyelmeztet a háziorvos.
70 százalékkal lelassítaná a betegség terjedését, ha a repülőtereken az utazók 60 százalékának lenne tiszta a keze. A vécét használó emberek 70 százaléka megmossa kezét, 30 százalék nem. Előbbieknek azonban csak fele mos helyesen kezet, a többiek csak leöblítik – derítették ki a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói. Még az is 37 százalékkal lassíthatná a járvány terjedését, ha a világ 10 legfontosabb repterén minden erőforrást bevetnének a kézmosás gyakoriságának növelésére.