kulcsár edina
A hely üzemeltetője nem fogadhatja el csak magában a védettségi igazolványt. De van-e joga személyit kérni a pincérnek?
Bajban lesznek a védettségi igazolvánnyal rendelkezők, ha ezek nélkül a dokumentumok nélkül indulnak majd el! Hamarosan elérjük a négymillió beoltottat, amikor újra elérhető lesz a szolgáltatások széles köre – de csak védettségi igazolvánnyal. Az oltást igazoló dokumentummal rendelkezők azonban nem lélegezhetnek fel rögtön: a védettségi igazolvány ugyanis önmagában nem elég, hogy beengedjék őket többek között az alábbi helyekre:
könyvtárba
Mivel a védettségi igazolvány a beoltottról készült képet nem, csak a fontosabb adatokat és QR-kódot tartalmazza, ezért a héten megjelent Magyar Közlönyben részletesen leírják:
az új rendelkezés a helyiség üzemeltetőjét és a szolgáltatás nyújtóját felhatalmazza a beoltott személy személyi igazolványának, a jogosítványának, útlevelének vagy diákigazolványának felmutatására, amivel igazolja, hogy a védettségi kártya valóban az övé.
A védettségi igazolvány tehát önmagában nem, csak a személyes okmányok valamelyikének felmutatásával együtt érvényes.
A rendelet az ellenőrzés módjára is kitér. A szolgáltatást nyújtó személyzet külön felhívhatja az érintett személyt az igazolványok felmutatására, de a rajtuk látható adatokat nem rögzítheti.
A védettségi igazolványok ellenőrzése mindkét fél érdeke. Aki nem ellenőrzi a védettséget, 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő bírsággal sújtható, de egy évre be is zárhatják a helyet.
Ha valaki megkapta a védőoltást, nem kell igényelnie az igazolványt. Az állam hivatalból postázza az ingyenes kártyát, annak kiállítását külön nem kell kérni. A védőoltást igazoló kártyának nincs érvényességi ideje. Az igazolvány a személyi adatok mellett tartalmazza majd a védőoltás idejét, valamint típusát. Aki átesett a betegségen, 6 hónapig tekinthető védettnek. Aki az ellenanyag termelődését bizonyítja teszttel, 3 hónapra kaphat igazolványt, de az nem ingyenes.