Az eredmény egyértelműen azt mutatja, hogy Borsodban megbukott a Gyurcsány vezette baloldali koalíció, ami a hatalomért és a pénzért mindenre képes. Az emberek nem kértek a baloldalból, ami egyszer már tönkretette az országot.
A baloldal jelöltje, Bíró László darabra is kevesebb szavazatot fog kapni, mint 2018-ban, amikor még nem volt úgymond összefogás – akkor még csak a Jobbik jelöltje volt.
A Fidesz ebben a körzetben most először kapott 50 százalék fölött. Azaz, hatalmasat bukott a baloldali összefogás.
Egy nappal a borsodi időközi választás előtt, szombaton Karácsony Gergely közös utcafórumot tartott a zsidóellenes uszításaival ismertté vált baloldali jelölttel, Bíró Lászlóval. Sőt, Kunhalmi Ágnessel, és Márki-Zay Péterrel kiegészülve még egy mosolygós szelfivel is támogatásáról biztosította a náci politikust. A főpolgármester nem is olyan régen még lenácizta az elismert magyar írót, Wass Albertet, és a Deák téri kettős gyilkosság miatt utcára vonuló tüntetőket, ugyanakkor nem ítélte el a zsidó képviselők listázását felvető Gyöngyösi Mártont. Karácsony lavírozása tökéletesen mutatja a baloldalnak az antiszemitizmus elleni harchoz való viszonyát: számukra ez nem több egy hatékonyan használható kommunikációs eszköznél. Elvekről persze szó sincs.
Mint ismert, nem sokkal azután, hogy a baloldali pártok hivatalosan is bejelentették, Bírót indítják a választáson, jelöltjükről felháborító antiszemita gyalázkodások derültek ki. A szerencsi és környékbeli szállodákban lakó zsidó turistákat „tetűcsúszdásoknak”, Budapestet pedig „Judapestnek” nevezte. Máskor pedig azt írta, hogy „kikapcsolták a zsidó uzsora-banktőkét a gazdaságból, megszüntették a háborús jóvátételként eufemizált kozmopolita rablás kifizetését”. Ilyen előzmények után természetesen az lett volna a helyes döntés a részükről, ha kihátrálnak Bíró László mögül, mint ahogy azt több baloldali véleményformáló követelte. A baloldal azonban teljesen más megoldást választott: politikusaik sorra adták nevüket és arcukat a nyíltan antiszemita politikus kampányához.
A sort Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke, parlamenti képviselője kezdte meg. A szocialista politikus amellett, hogy szórólapokat osztogatott Bíró tiszaújvárosi kampányállomásán, még egy támogató videót is közzétett közösségi oldalán. Innentől kezdve a baloldal vezető politikusai egymást túllicitálva utaztak le Borsodba a judapestező, és tetűcsúszdázó jelöltjük miatt. Egy nappal a választás előtt, szombaton azonban már Karácsony Gergely, Kunhalmi Ágnes és Márki-Zay Péter is személyesen vett részt a jobbikos politikus kampányában, sőt, a főpolgármester még egy közös utcafórumra is kiállt vele. De talán, ami a legerősebb:
a baloldali politikusok egy közös mosolygós szelfivel jelezték, hogy erkölcsi fenntartások nélkül, teljes mellszélességgel tudják támogatni a judapestező-tetőszúszdázó társukat.
A főpolgármester egész konkrétan Jakab Péter Jobbik-elnököt lemásolva ujjával Bíró Lászlóra mutatott, azt üzenve, az antiszemita politikus a jó választás.
A Karácsony Gergelyék támogatását élvező jelölt közösségi oldalán kommentálta a hajbókoló baloldali politikusok hozzáállását. „A bőrömön éreztem – tapasztaltam, milyen nyitott szívvel fogadtatok minket, mindegy volt, hogy a jobbomon DK-s, MSZP-s, LMP-s, MMM-es, párbeszédes vagy jobbikos képviselő van” – bontotta ki minden eddiginél pontosabban az elvtelenség koalíciója kifejezést Bíró.
Eddig is megszokott volt, hogy a baloldali politikusok Borsodba utaztak az antiszemita jelölt miatt. Kunhalmi Ágneséken kívül a DK-s Varju László, Hajdu László, Gy. Németh Erzsébet, és Barkóczi Balázs; a momentumos Fekete-Győr András, a párbeszédes Szabó Tímea, és Szabó Zsolt; az LMP-s Demeter Márta, és Schmuck Erzsébet, az MSZP-s Varga László, és az MMM-es Márki-Zay Péter is megjelent a térségben.
Sőt, Bíró szavazóköri delegáltja volt Fekete-Győr András, és Komjáthi Imre, az MSZP elnökhelyettese.
Érdekvezérelt antiszemitizmus elleni harc
A Bíró-ügy azért is lehet sokak számára visszatetsző, mert a baloldal hosszú éveken keresztül az antiszemitizmus elleni harc első számú hazai képviselőjének, és a zsidó emberek védelmezőjének állította be magát. Számos olyan megnyilvánulásuk volt, miszerint a jobboldalnak köszönhetően a zsidóellenesség feltartózhatatlanul terjed itthon, de majd ők véget vetnek a folyamatnak. A judapestező és tetűcsúszdázó jelölt nyílt, haveri alapú támogatása ugyanakkor teljesen másra világít rá:
a baloldal számára az antiszemitizmus elleni harc nem több egy hatékonyan használható kommunikációs eszköznél.
Amikor érdekeik azt diktálják, akkor emelt hangon náciznak, ha viszont úgy hozza a helyzet, akkor simán támogatnak egy antiszemita jelöltet. Éppen ezért érdemes röviden megnézni, hogy a baloldal egyik legismertebb arca, Karácsony Gergely hogyan változtatta politikai érdekei mentén véleményét a kényes téma kapcsán.
„Mondjuk a Wass Albert térnek nem nagyon örülök, megmondom őszintén, tehát Széll Kálmán legalább nem volt, hogy mondjam, náci, vagy náci kollaboráns.” – ezekkel a szavakkal nácizta le az erdélyi írófejedelmet az Indexnek adott interjújában. Magyarán Karácsony számára az egyik legkedveltebb magyar író „egy náci, egy náci kollaboráns.”