
Már az anyák adómentességét támadja a Tisza-párti média
Meddig maradhat fenn?
Már elkezdte támadni az Orbán-kormány családvédelmi intézkedéseit a Tisza-párti sajtó, felkészítve az embereket a megszüntetésükre. A Telex és a 24.hu a családi adókedvezményt és az anyák adómentességét kritizálta. Nem véletlenül, hiszen a Tisza körül megjelent gazdasági szakértők, úgy mint Bod Péter Ákos, Bokros Lajos vagy Surányi György, korábban már beszéltek arról, hogy el kéne törölni ezeket az intézkedéseket. A Tisza hivatalos programja nem tartalmaz ilyen célkitűzéseket, sőt további támogatásnövekedést ígérnek. Így érdekes lesz figyelni: mi fog történni, betartja-e ígéretét Magyar Péter- írja az Ellenpont.
A 24.hu néhány nappal ezelőtti cikkében 1a családi adókedvezmény duplázásáról és az anyák személyi jövedelamadó mentességéről beszélt, mint olyan intézkedések, amik jelentősen megterhelik az államkasszát. A cikk már a címében arról értekezik, hogy a családi adókedvezmény idén életbe lépő duplázása, valamint a 2025 októberétől már a három gyermeket felnevelő anyák, majd idéntől a kétgyermekes anyák adómentessége mennyire megterhelik a költségvetést.2
Forrás: 24.hu
Az írás korántsem egyedülálló, hiszen a 24.hu cikke mellett az elmúlt időszakban számos olyan cikk jelent meg, amely az Orbán-kormány családvédelmi vívmányait támadja.
A Telex néhány héttel korábban hasonlóan kritizálta a konzervatív kormány családokat és anyákat védő intézkedéseit. "Az Orbán-kormány nem nőket, csak anyákat lát" címmel jelent meg cikk március végén. Ebben megszólaló szociológusok fejtegetik, hogy mekkora feszültséget okozhat egy munkahelyen a háromgyermekes anyák adómentessége. Aztán hosszasan beszélnek arról is, hogy mekkora társadalmi igazságtalanságot okoz a többgyermekes nők javára a jelenlegi rendszer.3

A Tisza körüli szakértők hónapok óta beszélnek a családtámogatások megvágásáról
Nem előzmény nélküli ez a gondolat, hogy a családi adókedvezmény vagy az anyák adómentessége felesleges pénzkidobás, és meg kell őket szüntetni. Hiszen a Tisza Párt holdudvarába szegődött gazdasági szakértők számos hasonló gondolatot fogalmaztak meg a kampányban.
Surányi György a Rákosmenti Tisza fórumon kifejtette, hogy az anyák adómentessége rontja az exportot, és egy új kormánynak4
"azonnal hozzá kell fognia ennek a szerkezetnek a változtatásához".
A Tisza körül megjelent Bokros Lajos is, aki szintén szóvá tette még a tavalyi évben, hogy nem ért egyet a Fidesz családtámogatási vívmányaival. Azokat "világbajnok gonoszságnak" nevezte az Élet és Irodalomban,5 de egy másik alkalommal a Klub Rádióban is egyértelműen kinyilvánította, hogy eltörölné a családi adókedvezményt és az anyák adómentességét.
Bod Péter Ákos 2026. márciusában szintén erőteljesen kritizálta az anyák és a 30 év alattiak adómentességét.
Mi most az osztogatás? Hogy az adóterhelést leviszik. És akkor genderalapon. Gondoltuk volna ezt valaha, hogy genderelapon adózunk ebben az országban? Ha férfi, akkor fizet, ha nő, és van gyerek, akkor nem fizet. Ageism. 25 éves nem fizet, 26 éves fizet szja-t. Most erre tessék csomót kötni- fogalmazott Bod Péter Ákos a podcastben.
A Tisza programja erről nem beszél egyértelműen, csupán annyit ír, hogy "igazságosabbá teszik a családi adókedvezményt", Növelik az egygyermekes családok, az egyszülős és a fogyatékos gyermeket nevelő családok támogatását.
Emellett olyan vállalásokat tett még a Tisza mint például, hogy Duplájára emelik a családi pótlékot, Duplájára emelik az anyasági támogatást, Duplájára emelik a GYES-t és a GYET-et. Növelik az egygyermekes családok, az egyszülős és a fogyatékos gyermeket nevelő családok támogatását.6
A Tisza Párt politikusai és szakértői a kampányban többször arról beszéltek, hogy a rezsicsökkentést el kell törölni. Gerzsenyi Gabriella EP-képviselő szerint az emberek túl keveset fizetnek az energiáért, a Tisza-sziget alapító Holoda Attila szerint szemfényvesztés a rezsicsökkentés. Bódis Kriszta szerint pedig néha jobb, ha az emberek többet fizetnek, mint ha kevesebbet. Magyar Péter mégis nyilvánosságra hozott egy programot, amelyben egészen más tervek szerepelnek: a Tisza azt ígéri, hogy nemcsak megtartja a rezsicsökkentést változatlan formában, hanem szociális alapon még inkább kiterjeszti és a kedvezmény a tűzifára is vonatkozik majd. A következő hónapokban el fog dőlni, melyik volt az igaz.
Ma Magyarországon a rezsicsökkentésnek köszönhetően a villany- és a gázár esetében is az uniós átlagár töredékét fizetik a magyar fogyasztók. Az Unióban lényegében Magyarországon a legalacsonyabb az áram és a földgáz ára.
A kormány korábban nyilvánosságra hozott egy jelentést, amelyben az olvasható, hogy a tavalyi brüsszeli országjelentés 17. oldalán azt írják:
“A fosszilis tüzelőanyagok kapcsán Magyarország a legtöbb támogatást nyújtók között van az EU-ban. Ezek a támogatások, amelyeket Magyarország 2030 előtt nem kíván kivezetni, a GDP 1,01%-át teszik ki. E támogatások csökkentése és fokozatos megszüntetése összhangban van az uniós kötelezettségvállalásokkal, és segítheti Magyarországot a kormányzati kiadások visszafogásában.”
A Tisza Párthoz közeli szakértők és a politikusok is többször támadták a rezsicsökkentést.
Gerzsenyi Gabriella, a Tisza Párt EP-képviselője az Európai Parlament környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának ülésén azt kérte számon a magyar kormány képviselőjén, miként tervezik a rezsicsökkentés által “kivéreztetett” szolgáltatók feltőkésítését.
A Tisza Párt másik EP-képviselője, Lakos Eszter meg is szavazta az Európai Parlament energiaügyi szakbizottságában azt a dokumentumot, ami a lakossági rezsicsökkentés eltörlésére szólít fel.
Magyar Péter maga is többször támadta a rezsicsökkentést.
“És tudjátok, a rezsicsökkentés is egy humbug” - ezt mondta egy rendezvényen.
Bódis Kriszta, a Tisza társadalompolitikai szakértője egy hangfelvétel tanúsága szerint arról beszélt, hogy a rezsicsökkentés azért rossz, mert “valamikor, ha többet fizetsz valamiért, az sokkal jobb dolog, mint kevesebbet fizetni.”
Gerzsenyi Gabriella, a párt EP-képviselője is azt mondta: az a gond, hogy a világpiaci árakhoz képest túl keveset fizetnek az emberek a rezsiért.
A Tisza-szakértők is a rezicsökkentést támadták
Király Júlia, akinek lakásán a Tisza-teret alkotószakértők találkoztak, úgy fogalmazott: a rezsicsökkentés egy hazugság.
Surányi György, egykori jegybankelnök, a Tisza-tervkét ismert gazdasági konvergencia terv egyik szerzője azt mondta: kormányváltás esetén meg lehet kérdőjelezni a rezsicsökkentést.
Egy másik interjúban arról beszélt, hogy szerinte százból kilencvenkilenc közgazdász tudja, hogy a rezsicsökkentés egy súlyosan téves eszköz.
A Tisza-sziget alapító Holoda Attila energetikai szakértő szintén szidta a rezsicsökkentést.
“Azt kell mindenkinek megérteni: az, hogy alacsonyan tartjuk a rezsi árát, az egy szemfényvesztés.”
A Tisza azt ígéri, megtartja, sőt, kiterjeszti a rezsicsökkentést
A Tisza Párt nyilvánosságra hozott programjában egészen mást ígér.
A terveik szerint megtartják, sőt, szociális alapon kiterjesztik a rezsicsökkentést.
- Szükség szerint megemelik a rezsicsökkentett gáz- és áramfogyasztási liftet.
- A tűzifa áfáját 5 százalékra csökkentik, a szociális tűzifakeretet megduplázzák.
- Megfizethető és versenyképes energiát biztosítanak a magyar vállalkozásoknak, csökkentik a rendszerhasználati díjat, különös tekintettel a MAVIR által alkalmazott villamosenergia-rendszerhasználati elemekre, hogy azok arányban álljanak a tényleges költségekkel, és ne indokolatlanul terheljék a termelő és szolgáltató vállalkozásokat. Valódi piaci versenyt teremtenek az energiaellátásban, megszüntetve a torz ösztönzőket és a mesterségesen fenntartott piaci koncentrációt. Biztosítják, hogy a vállalkozások több beszállító közül választhassanak átlátható feltételek mellett, és hogy a piaci árak valóban tükrözzék a beszerzési és termelési költségeket.
- A magyar otthonok legalább negyedét tíz éven belül magasabb energiahatékonyságúvá teszik. A hazahozott uniós forrásokból mintegy 1000 milliárd forintot fordítanak lakossági és vállalati energiakorszerűsítési- és hatékonysági programokra. A cél évente 100 ezer lakás energetikai korszerűsítése: Családi Energetikai Programot indítanak, ezáltal a magyar otthonok legalább 25%-a 10 éven belül magasabb energiahatékonyságú lesz, minimális energiaköltséggel lesz üzemeltethető. Többféle választható megoldást kínálva (szigetelés, fűtéskorszerűsítés, napelemek, hőszivattyús rendszerek, okos megoldások) támogatják az energiahatékonysági és korszerűsítési fejlesztéseket, mivel a legtisztább és legolcsóbb energia az el nem fogyasztott energia.
- Azt is ígérik a programjukban, hogy hosszú távú, kiszámítható energiaár-környezetet teremtenek a hazai vállalkozásoknak, többéves szerződésekkel, aggregált beszerzési lehetőségek és ipari fogyasztók számára elérhető rugalmas tarifák ösztönzésével, hogy a cégek tervezni tudjanak, beruházzanak és versenyképesek legyenek itthon és az exportpiacaikon is.
- Támogatják az energiahatékonysági beruházásokat.
Ezeket kérhetik majd számon a választók a Tisza Párttól.







