10°C
18°C

Vilmos, Bíborka névnapja

RETRO RÁDIÓ

Szerb katonák biztosítják a Déli Áramlatot

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2026. 04. 06. 19:48

Fokozott biztonsági intézkedések.

Alekszandar Vucsics szerb elnök utasítására Szerbia megerősítette a kritikus energetikai infrastruktúra védelmét, különös tekintettel a Török Áramlat gázvezetékhez kapcsolódó létesítményekre. A Zsabari település közelében található Velika Plana kompresszorállomás stratégiai jelentőségű, mivel ezen keresztül érkezik az orosz földgáz Törökországból Magyarország felé.

A védelem március eleje óta fokozott biztonsági intézkedések keretében működik. A szárazföldi biztosítást speciális katonai egységek látják el, míg a légtér védelmét a szerb hadsereg 250. légvédelmi rakétadandárja biztosítja. A rendszer korszerű technológiára épül, amely képes drónok és kisebb repülő eszközök észlelésére és semlegesítésére.

A katonai vezetés hangsúlyozta, hogy az erők folyamatosan együttműködnek más biztonsági szervezetekkel, elsődleges céljuk a megelőzés és a gyors reagálás. Bár eddig nem történt incidens, a fokozott készültség a jelenlegi nemzetközi helyzet miatt indokolt.

A vezeték jelentőségét mutatja, hogy Magyarország a közelmúltban mintegy 7,5 milliárd köbméter földgázt kapott ezen az útvonalon keresztül. Az elmúlt években több támadás és szabotázsakció is érte a Török Áramlat infrastruktúráját, ezért Magyarországon és Törökországban is szigorították a biztonsági intézkedéseket. A hatóságok szerint a megerősített védelem fenntartása kulcsfontosságú a zavartalan energiaellátás biztosításához a geopolitikailag érzékeny időszakban.

Pár nappal húsvét előtt csaptak le újra az ukrán drónok

A Gazprom közlése szerint április 2-án éjjel ismét légitámadás érte a Török Áramlat Russzkaja kompresszorállomását, amely Magyarország gázellátását biztosítja. A három repülőgép típusú drónt az orosz védelmi erők és mobil operatív csoportok visszaverték, a létesítményben nem keletkezett kár.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a történteket úgy értékelte, hogy Ukrajna a Barátság vezeték leállításával elért eredmények után most a Török Áramlaton keresztül próbálhatja Magyarországot teljes energiablokád alá vonni.

„A Török Áramlat gázvezeték jelenti ma Magyarország gázellátásának garanciáját. Ha a Török Áramlat nem működik, akkor Magyarországot egészen egyszerűen földrajzilag és fizikailag nem lehet ellátni biztonságosan földgázzal”

– hangsúlyozta.

A Török Áramlat két ága Törökország és Dél- valamint Délkelet-Európa országainak gázellátását biztosítja, összkapacitása 31,5 milliárd köbméter. A Kék Áramlat 2003 óta működik, tervezett kapacitása évi 16 milliárd köbméter. Jelenleg a Török Áramlat az egyetlen aktív útvonal az orosz gáz Európába szállításához az Ukrajnán keresztüli tranzit leállítása óta.

A tárcavezető kiemelte: „ez egy nagyon durva támadás Magyarország szuverenitásával szemben, mert az energiabiztonság ellen, az energiaellátás biztonsága ellen elkövetett támadások a szuverenitás elleni támadásnak minősülnek.” Hozzátette, hogy a blokád következményeként az olcsó orosz gáz hiánya miatt a benzin literenkénti ára akár 1000 forint fölé emelkedhet, ami 50 liter tankolása esetén 20 ezer forint többletköltséget jelentene a jelenlegi védett árhoz képest.

Ahogyan arról beszámoltunk, a Magyarországot Szerbiával összekötő gázvezeték közelében, a Déli Áramlat mellett négy táskában robbanószert találtak. Ezt követően Orbán Viktor összehívta a védelmi tanácsot, a szerb hatóságok pedig nyomozást indítottak.

Török Áramlat elleni támadást hiúsítottak meg (Fotó: AFP)
Török Áramlat elleni támadást hiúsítottak meg (Fotó: AFP)

A merényletkísérlet kapcsán ukrán érintettség merült fel. Amennyiben a nyomozás azt állapítja meg, hogy nem Szerbia volt az elsődleges célpont, hanem Magyarország ellátása, akkor egyértelművé válik, hogy a terrortámadást Orbán Viktor megbuktatása érdekében készítették elő – nyilatkozta korábban Pásztor Bálint.

A Magyarországra érkező gázszállítás ezen az útvonalon akár teljesen leállhatott volna, ami komoly ellátásbiztonsági és gazdasági következményekkel járt volna, különösen a téli felkészülés és a gáztárolók feltöltése szempontjából. A Török Áramlat és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra kulcsszerepet játszik Magyarország energiaellátásában: ezen az útvonalon érkezik a hazai földgázellátás jelentős része, évente mintegy nyolcmilliárd köbméter, és a régió ellátásában is meghatározó szerepet tölt be.

A Török Áramlat a Fekete-tenger alatt köti össze Oroszországot Törökországgal. A vezeték éves tervezett kapacitása 31,5 milliárd köbméter, amelyen keresztül a Gazprom földgázt szállít Törökországba, valamint a törökországi tranziton át Dél- és Kelet-Európa több országába, köztük Magyarországra és Szlovákiába. A rendszer két vezetékszálból áll, amelyek egyenként évi 15,75 milliárd köbméter gáz továbbítására képesek.

A mostani eset nem előzmények nélküli. Az ukránok már az Északi Áramlat felrobbantásakor is terveztek merényletet a Török Áramlat ellen. Kiderült, az ukrán hadsereg akkori főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij azt akarta, hogy az ukránok kettős merényletet hajtsanak végre.

Ukrajna 2025-ben több alkalommal is dróntámadást kísérelt meg a Török Áramlathoz kapcsolódó létesítmények ellen a Krasznodari területen. Január 13-án kilenc drón próbált támadást végrehajtani egy kompresszorállomás ellen, ezek többségét megsemmisítették, egy roncs kisebb károkat okozott, de a működés nem állt le. Március 1-jén és március 11-én a Russzkaja kompresszorállomást érte támadási kísérlet, de az orosz légvédelem ezeket is elhárította, így a gázszállítás zavartalan maradt.

Áprilisban a Korenovszkaja kompresszorállomás ellen indítottak nyolc drónnal támadást, amelyet szintén kivédtek. Ugyanezen az éjszakán egy másik, Tyemrjuknál található gázelosztó állomást is célba vettek, de a drónokat még az objektum közelébe jutás előtt megsemmisítették. Egy másik közlés szerint ugyanebben az időszakban a Kék Áramlathoz tartozó egyik kompresszorállomást is támadás érte, de ott sem történt fennakadás az ellátásban.

Az orosz fél szerint ezeknek a támadási kísérleteknek a célja az európai irányú gázszállítás megzavarása volt, és több hasonló akció történt dél-oroszországi energetikai létesítmények ellen. Egyes esetekben a lelőtt drónok roncsai kisebb tüzeket okoztak, de a működés egyik alkalommal sem állt le.

Nincs kétséget kizáró bizonyíték arra, hogy ki állhat a Török Áramlat szerbiai szakasza elleni támadási kísérletek mögött, azonban feltételezhető, hogy Kijevnek köze van ehhez – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára hétfőn újságíróknak Moszkvában.

 

 

Dmitrij Peszkov Fotó: RAMIL SITDIKOV Forrás: POOL

 

— Egyelőre nincsenek kétséget kizáró bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy ki állhat az európai területen elkövetett támadási kísérletek mögött, amelyek ezt a rendkívül fontos energiaellátó artériát érintik, amely jelenleg nagyon feszült üzemmódban működik – mondta a Kreml szóvivője.

Dmitrij Peszkov Fotó: SEFA KARACAN / ANADOLU
Dmitrij Peszkov Fotó: SEFA KARACAN / ANADOLU

Korábban, mint tudjuk, a kijevi rezsim közvetlenül részt vett ilyen szabotázscselekményekben a kritikus energiainfrastruktúra ellen, ezért nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy ezúttal is felfedezik majd a kijevi rezsim beavatkozásának valamilyen nyomait

– tette hozzá. Emlékeztetett rá, hogy a Kék Áramlat és a Török Áramlat infrastruktúrájának egyes szakaszai ellen már többször történtek támadások, és az utóbbi gázvezeték körüli helyzetet potenciálisan nagyon veszélyesnek nevezte. Közölte, hogy Moszkva megteszi a szükséges intézkedéseket a vezetékekinfrastruktúrájának biztonsága érdekében. 

Reméljük, hogy Magyarország és Szerbia is intézkedéseket fog hozni annak érdekében, hogy megpróbálja minimalizálni az ezeket a gázvezetékeket fenyegető veszélyt

– hangoztatta. Kifejezte Moszkva reményét, hogy a közelmúltban Ankarában folytatott tárgyalások során rámutattak Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek arra, hogy elfogadhatatlanok az agresszív cselekmények Török Áramlat és a Kék Áramlat ellen. Az ukrajnai rendezés ügyére kitérve azt mondta, a Kremlnek nincs tudomása róla, hogy Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott és Jared Kushner üzletember, Donald Trump amerikai elnök veje húsvét után Kijevbe készülne utazni. Megismételte, hogy az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalások jelenleg szünetelnek, és hogy háromoldalú formátumban nehéz összeülni, mivel az Egyesült Államoknak sok más dolga van. Hozzátette, hogy Oroszország és Ukrajna továbbra is kapcsolatban áll az Egyesült Államokkal, és a saját csatornáin keresztül információcserét folytat. Az iráni konfliktussal kapcsolatban kijelentette, hogy a Kreml látta Trump elnök Iránhoz címzett új fenyegetéseit, de nem kívánja kommentálni őket – írta az MTI.

Peszkov szerint az Irán elleni agresszió oda vezetett, hogy a feszültség a Közel-Keleten tovább erősödik, gyakorlatilag most az egész régió lángokban áll. 

Felidézte, hogy Moszkva már a harcok megkezdése előtt arra figyelmeztetett, hogy a közel-keleti konfliktus eszkalálódása súlyos negatív következményekkel fog járni a globális gazdaságra nézve.

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.