5°C
17°C

Imola, Szervác névnapja

RETRO RÁDIÓ

Miden amit március 15-ről tudni kell

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2026. 03. 15. 11:59

A Nemzeti Ünnnep a-tól z-ig.

Számos látványos eseménnyel és családi programmal készülnek a nemzeti ünnepre országszerte. Az ingyenes programok március 15-én Budapesten és vidéken is változatos élményeket kínálnak az ünnepi megemlékezésektől a múzeumlátogatásokig.

 

 

Már március 14-től életbe léptek forgalmi korlátozások Budapesten, a legtöbb lezárás azonban március 15-re érvényes a nemzeti ünnephez kapcsolódó rendezvények miatt. Az ünnepnapon több nagyobb politikai rendezvényt és felvonulást is tartanak, miközben a főváros számos pontján családi és kulturális programokkal emlékeznek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire.

zászlófelvonás
Zászlófelvonás a Kossuth téren (Fotó: Polyák Attila)

 

Menetek és ünnepi rendezvények

Március 15-én 11 órakor indult a Békemenet az Elvis Presley térről. 

A résztvevők már 9 órától gyülekeznek a helyszínen, majd a menet a Szent István körút, a Nyugati tér és az Alkotmány utca érintésével halad a Kossuth tér felé.

A Kossuth téren 13 órakor kezdődik az ünnepi megemlékezés. A rendezvényen kulturális és zenei programok is várják az érdeklődőket: irodalmi és zenei produkciók hangzanak el, több ismert előadó közreműködésével. A program során Petőfi Sándor Csatadal című költeménye is elhangzik, valamint Tolcsvay László megzenésítésében a Nemzeti dal is felcsendül.

  Az eseményen több közéleti szereplő is felszólal, így  Lázár János építési és közlekedési miniszter és  Szijjártó Péter  külügyminiszter. Az ünnepi beszédet  Orbán Viktor miniszterelnök tartja.

 

 

Délután a Tisza Párt rendezvénye miatt lesznek lezárások a Deák Ferenc tértől a Hősök teréig.

 

Családi programok és nyílt napok

A nemzeti ünnep alkalmából Budapesten számos kulturális intézmény és történelmi helyszín is különleges programokkal várja a látogatókat.

A Budavári Palotanegyedben egész napos, ingyenes programokkal készülnek. A látogatók néptáncos felvonulásokat, huszárbemutatót, katonai toborzót és tüzérségi bemutatót is láthatnak.

A Csikós udvarban hagyományőrző programok idézik fel az 1848-as eseményeket, a Lovardában pedig népzenei táncház és gyermekprogramok várják a családokat. A kézműves-foglalkozásokon lovacskabábok, csipeszhuszárok és nemzeti színű díszek készülnek.

A történelem iránt érdeklődők ingyenes budavári történelmi sétákon is részt vehetnek, ahol szakértők mutatják be az 1848–49-es események helyszíneit.

A Magyar Nemzeti Múzeum épületét március 14-én és 15-én este látványos fényfestés díszíti.

A Várkert Bazárban egész nap családi programok, este pedig különleges koncert várja az érdeklődőket: Szarka Gyula Kossuth-díjas zeneszerző Petőfi-versekre épülő műsora hangzik el.

 

Ingyen látogatható múzeumok

Az ingyenes programok március 15-én a múzeumokat is érintik. Budapesten díjmentesen látogatható többek között:

  • a Magyar Nemzeti Galéria,
  • a Magyar Nemzeti Múzeum,
  • a Szépművészeti Múzeum,
  • a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum,
  • a Terror Háza Múzeum,
  • a Petőfi Irodalmi Múzeum,
  • a Magyar Természettudományi Múzeum,
  • az Aquincumi Múzeum,
  • a Magyar Mezőgazdasági Múzeum.

Vidéken is számos intézmény várja ingyenesen a látogatókat, például a szentendrei skanzen, a Déri Múzeum Debrecenben, a RepTár Szolnokon vagy a Savaria Múzeum Szombathelyen.

 

Hogyan változik a forgalom a fővárosban?

A rendezvények miatt a főváros több pontján forgalomkorlátozások lépnek életbe.

Március 14-én éjféltől március 16-án hajnalig lezárják az Andrássy utat az Oktogon és a Hősök tere között, valamint az Oktogon és a Bajcsy-Zsilinszky út közötti szakaszon is korlátozások lesznek.

Március 15-én 8 és 17 óra között lezárják többek között az Alkotmány utcát, a Garibaldi utcát, az Akadémia utcát, a Szalay utcát, a Balassi Bálint utcát, a Széchenyi rakpartot és a Honvéd utcát.

Szintén nem lehet majd közlekedni a Podmaniczky utca egy szakaszán, valamint a Tűzoltó utca Ferenc körút és Angyal utca közötti részén sem. A nap folyamán lezárják a Szabadság hidat is, valamint több útszakaszt az Andrássy út és a Városliget környékén, köztük a Dózsa György utat, a Kodály köröndöt és a Hősök terét.

A rendőrség felhívta a figyelmet arra is, hogy a rendezvények idején szakaszos lezárásokra és megállási tilalmakra is számítani kell.

 

Így változik a közlekedés

A Budapesti Közlekedési Központ tájékoztatása szerint a korlátozások a közösségi közlekedést is érintik.

A rendezvények idején biztonsági okokból ideiglenesen lezárhatják többek között a Kossuth Lajos tér, a Deák Ferenc tér, az Arany János utca és a Nyugati pályaudvar metróállomást. Az 1-es metró több belvárosi megállóját is ideiglenesen lezárhatják a Bajcsy-Zsilinszky út és a Hősök tere között.

Számos villamos- és autóbuszjárat rövidített vagy módosított útvonalon közlekedik majd. A 100E reptéri busz például a rendezvény idején csak a Kálvin térig jár, míg több villamos- és trolibuszjárat szintén terelve közlekedik.

A BKK arra kéri az autósokat, hogy lehetőség szerint kerüljék el a belvárost az ünnepi rendezvények idején.

 

Milyen idő lesz vasárnap?

Az ünnepi hétvégén kedvező időjárás várható. A meteorológiai előrejelzések szerint jellemzően napos idő lesz,

a hőmérséklet csúcsértéke pedig 15 és 20 fok között alakul.

Vasárnap az ország nagy részén napos idő lesz, csapadékra csak elszórtan lehet számítani. Hajnalban 0 és plusz 8 fok közötti hőmérséklet valószínű, délután pedig kellemes tavaszi idő várja az ünneplőket.

Részletek a Magyar Nemzet időjárásoldalán.

Állami ünnepségek a Kossuth téren

  • A hivatalos ünnepségek már március 14-én megkezdődtek a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásával az Országház kupolacsarnokában.
  • Március 15-én reggel fél nyolckor a magyar zászló ünnepélyes felvonásával kezdődik a program a Kossuth Lajos téren, katonai tiszteletadás mellett.
  • A központi ünnepséghez kapcsolódva Békemenetet szerveznek, amely minden évben több százezer résztvevőt mozgat meg. A résztvevők 9 órától gyülekeznek az Elvis Presley téren, ahonnan 11 órakor indul a menet a Szent István körút, Nyugati tér, Alkotmány utca vonalán a Kossuth térre, ahol meghallgatják Orbán Viktor kormányfő beszédét.
  • A nap kiemelt eseménye 13 órakor a központi díszünnepség, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet. A rendezvényen fellép a nyíregyházi Cantemus Kórus, valamint több ismert előadó is, köztük Dér Heni, Radics Gigi, Pataky Attila, Curtis, Pápai Joci és Takáts Tamás.
  • Délután három és hat óra között a Nyitott Parlament program keretében bárki ingyenesen látogathatja az Országházat.

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.