1°C
8°C

Ágota, Ingrid névnapja

RETRO RÁDIÓ

Új ember érkezett Gyurcsánytól és Bajnaitól Magyar Péterhez

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2026. 02. 05. 13:17

Nem ő az egyetlen...

Újabb baloldali bankár jelent meg Magyar Péter mellett. Karvalits Ferencről a Magyar Nemzet írta meg, hogy tagja annak a tanácsadói testületnek, amelynek tagjai Király Júlia volt jegybanki alelnök lakásán írták a Tisza Párt megszorító csomagját. Karvalits Ferenc apja a nyolcvanas években Zala megye ura(az MSZMP Zala megyei titkára)volt, bejáratos volt Kádár Jánoshoz és Grósz Károlyhoz is. Az ifjabb Karvalits kapcsolatainak köszönhetően Amerikában és Olaszországban is tanulhatott. Hazatérte után hamar Bajnai Gordon üzlettársa, majd családi barátja lett. Nagyon jóban lett Surányi Györggyel, a jegybank volt elnökével, a Bokros-csomag egyik végrehajtójával is. Surányi a CIB Bankhoz és a jegybankba is magával vitte, ahol vezetőt csinált belőle. Aztán Gyurcsány Ferenc tanácsadója is volt egy ideig. Nem véletlen tehát, hogy ő lett az egyik kidolgozója Tisza Párt megszorító csomagjának, amely azért készült el, mert Magyar Péter nem tud nemet mondani Brüsszelnek és Ursula von der Leyennek, akik ezeremilliárdokat követelnek Ukrajnának- írta meg az Ellenpont.

A Magyar Nemzet korábbi cikkében beszámolt arról, hogy a Tisza megszorító csomagján - információik szerint - egy tucat közgazdász dolgozik. Király Júlia, egykori MNB alelnök lakásán tartják a találkozóikat, ahol tervezgetik azt a megszorító csomagot, amit kormányra kerülve rászabadítanának az országra, mert Magyar Péter nem tud nemet mondani Brüsszel követeléseire .1 A megszorító csomag létére újabb bizonyíték, hogy Magyar Péter távozó tanácsadója, Csercsa Balázs megerősítette a létezését. A megbeszéléseken számos eddig már nyilvánosságra került baloldali közgazdász mellett új nevek is előkerültek. Korábbi cikkünkben bemutattuk  Rékassy Balázs egészségügyi tanácsadót, de új névként került elő Karvalits Ferenc, egykori MNB alelnök neve is. 

ifjabb Karvalits Ferenc, Bajnai Gordon barátja Forrás: Pesti Srácok

Hogy ki is ő? Most bemutatjuk.

Kádárhoz volt bejáratos az apuka

Karvalits Ferenc baloldali kötődése - ahogy sok másik tiszásnál - a családból indul. Idősebb Karvalits Ferenc  a hírek szerint Kádárhoz és Grószhoz is bejáratos volt, 1989-ig ő volt Zala megye első embere, a megyei párttitkár. Idősebb Karvalits a pályáját a KISZ-ben kezdte, majd a párt Zala megyei ideológiai vezetője lett, ő felügyelte például a Zala Megyei Hírlapot. A sajtóhoz fűződő szorosabb viszonyát bizonyítja az alábbi beszámoló is, amikor az 1984-es sajtónapon nosztalgiázott a tanácsköztársaságban kiadott Vörös Újságról.2 

1989 tavaszától az MSZMP Központi Bizottságának is tagja lett. 

Karvalits hosszas uralmát azonban nem mindenki élte meg pozitívan Zala megyében, és amikor beköszöntött a változás szele 1989-ben, akkor az egykori párttitkárt már nem csak korábbi pozíciójában nem látták szívesen, de már mint rendőri vezető sem szerették volna, hogy visszatérjen. Olyannyira nem, hogy az akkor már országgyűlési képviselőnek "választott" Karvalits ellen aláírásgyűjtést kezdeményeztek. 

A távozás sem telt el botrány nélkül, hiszen a rossznyelvek szerint idősebb Karvalits Ferenc és testvére Karvalits László búsás végkielégítéssel távoztak.3

Komcsi indíttatással és Soros-ösztöndíjjal

Ifjabb Karvalits Ferenc karrierjének biztosan nem ártott, hogy édesapja élet-halál ura volt. Maga a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen végzett, majd később New York-ban a Columbia Egyetem International and Public Affairs karán gazdaságpolitika menedzsment MSc végzettséget szerzett. Utóbbit a hírek szerint Soros-ösztöndíjjal tette. 

Ennek nyomát ugyan nem találtuk, de az biztos, hogy az olaszországi Cortona-ban Soros-ösztöndíjjal járt, mivel az erről készült beszámolót megtaláltuk a Soros Alapítvány 1989-es évkönyvében.4 

Forrás: Soros Alapítvány Évkönyve, 1989

Hazatérve a karrierje meredeken kezdett felfelé ívelni, hiszen 1994-1995 között a Magyar Hitelbanknál igazgató, 1996-tól pedig a Magyar Nemzeti Banknál főosztályvezetőként dolgozott. 

Ifjabb Karvalitsnak az apja mellett  a szintén a Tisza-környékén megjelent  Surányi György jegybankelnök volt a másik mentora. Surányi ugyanis több munkahelyén is együtt dolgozott Karvalitssal. A baloldali jegybankelnök a szárnyai alá vette az akkor még a harmincas évei elején járó Karvalitsot és második ciklusában ügyvezető igazgatót, valamint igazgatótanácsi tagot csinált belőle. Surányi Györggyel a szövetség annyira erős volt, hogy 2002-2005 között a CIB Bank vezetését látták el együtt.

Karvalits 2007-2013 között egy másik jegybankelnököt, Simor Andrást is alelnökként szoltálta, az azóta szintén tiszássá lett Király Júliával párban.5 Karvalits felelt a monetáris stratégiáért, kutatási területért, pénzpiacokért és elemzésekért. A korabeli cikkek arról írtak, hogy feszült volt Simor és Karvalits között a viszony. Ennek hátterében az is áll a korabeli Heti Válasz szerint, hogy Karvalitsot az MSZP ültette Simor nyakába, mivel a fiatal bankár ekkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök gazdasági tanácsadó testületében is helyet foglalt. 6

Bajnai Gordon üzlettársa és barátja

Ifjabb Karvalits, amikor nem töltött be fontos tisztséget a nemzeti bankban, akkor már a 90-es évektől kezdődően Bajnai Gordon üzlettársa volt a Wallis-csoportban. 

 

  • 2002-2005-ig Karvalits a Wallis Zrt. vezérigazgató helyettese volt, majd igazgatósági tagként folytatta tevékenységét 2002–2005 között. 
  • 2013-2023-ig Wallis Asset Management Zrt. stratégiai igazgatója. 
  • 2023-tól A Wallis Asset Management a Wallis csoport befektetés  és eszközkezelő üzletágát fogja össze (jelenleg is). 

 

Az üzleti kapcsolatok mellett a hírek szerint családi-baráti kapcsolatot ápol a volt baloldali miniszterelnökkel.

Karvalits felesége Szelényi Zsuzsanna, Bajnai Gordonnal közösen alapította meg az Együtt 2014 nevű mozgalmat, majd Bajnai az ő részére mondott le végül a parlamenti mandátumáról is.7 

Szelényii Zsuzsanna, Karvalits Ferenc felesége

Karvalitsnak a szintén Magyar Pétert támogató milliárdossal, Bojár Gáborral is volt közös üzlete: a Graphisoft SE Zártkörűen Működő Európai Rt. egyidőben voltak vezetők (2006-2007). 

Jelenleg pedig a szépen prosperáló PRAKTIKER Építési - és Barkácspiacok Magyarország Zrt. igazgatósági tagságát is viseli.

Nem volt nyoma a jegybanki fizetésének

A Tisza új szakértőjét nem kerülték el a botrányok, hiszen 2015-ben megkérdezték az akkor parlamenti képviselő feleségét, hogy hol van a nyoma annak a 320 millió forintnak, amelyet Karvalits az MNB-s időszaka alatt keresett, mivel azt a vagyonnyilatkozataikban nem lehetett megtalálni. Karvalits azzal védekezett, hogy vezetők javadalmazásáról a jegybanki törvény rendelkezik, ez alapján az elnöki fizetés 80 százaléka illette meg mandátuma idején, jutalmat pedig nem kapott.8

Személyében tehát egy újabb ősbaloldali család, liberálissá vált leszármazottja jutott oda Magyar Péter mellé, aki ráadásul Bajnai Gordon üzlettársa és barátja.

Új egészségügyi tanácsadó is felbukkant Magyar Péter mellett. Rékassy Balázs állandó résztvevője a Király Júlia, volt MNB-alelnök lakásán ülésező tanácsadói testületnek, akik megalkották a Tisza-csomagot. Az Ellenpont most megtalálálta a baloldali egészségügyi közgazdász Rékassy nyilatkozatát, amelyben arról beszélt, hogy úgy akarná modernizálni az egészségügyet, hogy kórházakat zárna be. Rékassy volt az, aki a Magyar Nemzet megkeresésére "jónak" nevezte a Tisza Párt megszorító csomagját. Nem csoda, hiszen pályáját a Horn-kormány idején kezdte, és már évtizedek óta a fizetős egészségügy mellett kampányol, a szintén a Tisza környékén feltűnő Kóka Jánoshoz és Kincses Gyulához hasonlóan.

Úgy "modernizálná" az egészségügyet a Tisza Párt, hogy elővenné a baloldali kormányok régen ismert programját, a kórházbezárásokat. Miután a Tisza Párt megszorító csomagjából megtudtuk, hogy Magyar Péter stábja az ingyenes állami egészségügy felszámolására készül,1 az SZDSZ egykori elnöke és Gyurcsány Ferenc minisztere, Kóka János azzal jelent meg a tiszás tanácsadói körökben, hogy be kell zárni a kórházak felét.2 Ilyen előzmények után bukkant fel Rékassy Balázs, a Tisza Párt megszorító csomagját előkészítő szakértői gyűlések állandó szereplője,3 aki egyértelműen kijelentette, kórházbezárásokra van szükség.

"Ha modernizálni akarjuk a mai egészségügyet, akkor azt is ki kell mondani, hogy nem kell ennyi kórház"- mondta Rékassy Balázs a Hit Rádióban4 tavaly augusztusban, néhány nappal azután, hogy nyilvánosságra került a Tisza Párt brutális megszorító csomagja.5

 

Ez pedig nem egy kósza elszólás volt, ugyanebben a műsorban Rékassy meg is ismételte, hogy valóban széles körű kórházbezárásokat szeretne.

"Valóban ez a megoldás, hogy legyenek régiósan olyan intézmények, amik minden beteget el tudnak látni, és ezek köré a többi kórházra nincs ennyi, ilyen számra szükség. Be lehet zárni intézményeket, de még egyszer mondom, hogy ezeket csak akkor  lehet bezárni, hogy ha a kiegészítő szolgáltatásokat meg megfelelő számban tudom biztosítani"-mondta a Tisza tanácsadója.

 

Ennek ismeretében az sem meglepő, ahogyan arra reagált Rékassy, amikor a Magyar Nemzet a Tisza Párt megszorítócsomagjának nyilvánosságra került elemeiről kérdezte. Erre csak annyit válaszolt: "jónak gondolom".6

És nem ő az első Tisza-környéki tanácsadó, aki kórházbezárásokról ábrándozik:

 

  • Gilly Gyula, a Tisza egészségügyi munkacsoportjának vezetője 2017-ben megjelent könyvében arról értekezett: a kórházak számánál fontosabb az igazságosság.7
  • Kóka János már jóval a Tisza Párt gazdasági konvergencia programjának nyilvánosságra kerülése előtt az egészségügyi megszorítások mellett kampányolt. Az Ellenpont által megtalált interjúban egyenesen azt követelte, hogy zárják be a kórházak felét.8

 

Ebbe a sorba csatlakozik most Rékassy Balázs is, aki a Tisza Párt megszorító csomagjával összhangban követeli a kórházak bezárását "modernizációra" hivatkozva.

Magyar Péter azóta próbál újabb és újabb szakértővel előállni az egészségügyben, amióta Takács Péter az ATV-ben egy vitán megalázó módon agyonverte Kulja Andrást. Nem véletlen, hogy Magyar Péter azóta minden vitát megtiltott a tiszás politikusoknak.

 De ki az a Rékassy Balázs, és hogyan került Magyar Péter balliberális "szakértői" csapatába?

A Soros-egyetem CEU elkes támogatója is volt már Magyar éter tanácsadója.

Évtizedek óta a fizetős egészségügy pártján

Rékassy bár a szélesebb nyilvánosságban kevésbé ismert, de balliberális tanácsadói körökben kifejezetten beágyazott szereplőnek tekinthető. Karrierjét a Horn-kormány népjóléti minisztériumánál kezdte,9 és már ekkor is a fizetős egészségügy híveként volt ismert. 1998-ban például már "Londonban élő egészségügyi szakértőként" írnak róla, mikor a fizetős egészségügyről publikált.10

2006-ban, amikor már nyilvánvalóvá vált, hogy a szocialista kormányzat megszorításokat fog hozni, Rékassy az Élet és Irodalomban írt arról, hogy el kell fogadni: fizetős egészségügy lesz.

"Fel kell fogni: az egészségügy is pénzbe kerül, és azt a pénzt meg kell fizetnünk. Az ingyenes, teljes körű, igazságos és magas színvonalú ellátás álma sehol sem valósult meg, nálunk sem fog"- vélekedett Rékassy11

Álláspontja pedig azóta sem változott, 2024-ben konkrétan kimondta: "a köz- és a magánellátás ily módon való kettészakítottsága hosszú távon káros és fenntarthatatlan".12

De nem csak Rékassy gondolkozik a fizetős egészségügyben a Tisza környékén. 

 

  • Az általa említett co-payment onnan lehet ismerős, hogy Magyar Péter egészségügyi politikusa, Túri Péter is egy ilyen rendszer kialakítását szorgalmazta még 2014-ben kifejtette, hog  "a co-payment keretei között az egészségügy igenis működhet üzleti alapon is". Hozzáteszi, hogy megszűnne az ingyenes egészségügyi ellátás, így szerinte "a demagóg "Mert ez nekünk jár!" eszmével leszámolni képes, bár kezdetben kétségtelenül szavazatvesztő rendszer alakulhatna ki.

 

 

  • 2008-ban aztán a baloldal valóban megpróbálkozott a fizetős egészségüggyel. Az akkori egyik ötletgazda, Kóka János- mint azt már említettük- szintén Magyar Péter mellett tűnt fel. Kóka már ekkoriban kezdeményezte a magánbiztosítók rendszerének bevezetését az egészségügyben, amely a Tisza konvergencia programjában is szerepel.13
  •  De a Tisza mellett tűnt fel a fizetős egészségügy másik élharcosa, a vizitdíj atyja, Kincses Gyula is. Aki továbbra is a fizetős egészségügy - co-payment - , és szerkezetátalakítás mellett érvelt, amely egyet jelent a kórházak bezárásával.14 

 

Ez gyakorlatilag egy az egyben a Tisza Párt kiszivárgott egészségpolitikai javaslatával egyezik meg, amelynek lényege, hogy az állami ellátórendszer csak egy nagyon szűk körnek maradna meg, a társadalom döntő többségét pedig a fizetős egészségügybe terelnék át.15

És ez minden bizonnyal nem véletlen egybeesés: Rékassy már 2025 decemberében, tehát az Index által nyilvánosságra hozott megszoító tervet megelőzően is tudni vélte, hogy egy számára tetszetős programon dolgozik a Tisza. Magyar Péter tanácsadója tehát már fél évvel annak nyilvánosságra kerülését megelőzően elszólta magát a párt konvergencia programja kapcsán. Mint fogalmazott:

„Tudtommal egyébként készül egy részletesebb elképzelése is a Tisza Pártnak, és örülnék, ha egy idő után szélesebb körű szakmai majd társadalmi vita lenne belőle”.16 Nos, vitát valóban generált a javaslat.

A baloldal megbízható embere

Mint azt már említettük, Rékassy a Horn-kormány féle népjóléti minisztériumból indult, itt azonban nem ér véget a baloldali szerepvállalása. Miután Karácsony Gergely nyerte el a főpolgármesteri címet, Rékassy a Városháza alkalmazásába került tanácsadóként. Innen a Baranyi Krisztina vezette IX. kerület önkormányzati fenntartású rendelőintézetének élére nevezték ki, mint fővárosi tanácsadót.17 Itt érdemes megjegyezni, legalábbis szembetűnő, hogy a 2022-es ellenzéki összefogás központi szervezőembere, Karácsony Gergely ad egészségügyi tanácsadót Magyar Péternek. Ennyit arról, hogy nincs összefogás a régi baloldallal.

Rékassy nagyon is beágyazott a baloldalon, elég, ha az ismerőseit számba vesszük. Közösségi oldaláról ugyanis kiderül, ismeretséget ápol Kincses Gyulával, és Kóka Jánossal, vagyis a Gyurcsány-kormány fizetős egészségügyi rendszerét kidolgozó ötletgazdákkal.

Igazi bizalmi embert adott tehát Karácsony Magyarnak, aki megbízható kádernek bizonyult az elmúlt években: nemcsak folyamatosan kritizálta a jpobboldali kormányzatot, de mindig csatlakozott az éppen aktuális "nagy ellenzéki ügyhöz" is.

 

  • Részt vett a megszűnt, aztán mégis létező Index melletti kiállásban;18
  • Támadta a közmédiát;19
  • Ukránpárti kiállást tanúsított;20
  • Kiállt a Soros-egyetem, a CEU mellett;21
  • Kint volt a Pride-on;22
  • Részt vett a tanártüntetéseken is.23
  • És a baloldali pártok szervezésében szavazatszámlálóként vett részt a 2022-es országgyűlési választásokon.24

 

Rékassy Balázsnak tehát egész karrierjét a baloldal kísérte végig: a Horn-kormánytól Magyar Péterig jutott, Gyurcsány, Kóka és Karácsony érintésével. Ennek a nem különösebben színes szakmai karriernek a középpontjában pedig nem más állt, mint a fizetős egészségügy tervének keresztülvitele, amely most, gyakorlatilag egy az egyben Rékassy terveinek megfelelően szerepel a Tisza megszorító csomagjában. Nem meglepő hát, hogy azt "jónak" vélte Magyar Péter tanácsadója.


 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.