
Megint csak újabb, durva magyarellenes uszítás Kárpátalján
Most Orbán Viktort támadják.
második alkalommal jelentek meg magyarellenes feliratok Kárpátalján, ezúttal Orbán Viktor neve is feltűnik egy gyűlölködő falfestésen. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy sok helyen található ezekhez hasonló felirat, volt, aki arról számolt be, hogy minden második lépcsőházban van ilyen.
Hirdetés
2025. 07. 23. 12:29

Orbán Viktor, magyar miniszterelnök Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán
Újabb magyarellenes üzeneteket festettek fel Kárpátalján, ezúttal Munkácson. Júliusban ez már a második eset, hogy magyarellenes, fenyegető üzenetek jelennek meg Kárpátalján. Mint korábban beszámoltunk, felgyújtottak egy templomot Kárpátalján.
A szerdán készült fényképeken három különböző felirat volt olvasható:
- Sz…pjon Orbán!!!,
- A magyarok nem emberek,
- Öljétek meg/Vágjátok le a magyarokat!
– számolt be róla a vadhajtasok.hu.
Elfogták a férfit, aki felgyújtotta a kárpátaljai templomot
A hatóságok szerint a provokáció célja a régió destabilizálása lehetett. A tettes kárpátaljai lakos, aki gyűlöletkeltő feliratokat is hagyott maga után.

Az elkövető Forrás: Facebook
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) és az ukrán rendőrség elfogta azt a férfit, aki július 16-án felgyújtotta a görögkatolikus templomot a kárpátaljai Palágykomorócon, valamint magyarellenes feliratokat fújt rá.

(Forrás: Facebook)
Elfogták a férfit, aki felgyújtotta a kárpátaljai templomot
A nyomozás szerint az elkövető egy 28 éves helyi lakos, aki a késő esti órákban hatolt be a templom területére, ahol meggyújtotta a bejárati ajtót, majd magyargyűlölő szövegeket festett a falakra. A hatóságok szerint a támadás célja etnikai feszültségek szítása és a határ menti régió destabilizálása volt.
A kárpátaljai területi ügyészség felügyeletével folyó nyomozás során házkutatást tartottak a gyanúsított lakóhelyén, ahol mobiltelefonokat és más bizonyítékokat foglaltak le.
A hatóságok vizsgálják az eszközökön talált adatokat, amelyek fényt deríthetnek az elkövető indítékaira és kapcsolataira is. A férfit az ukrán büntető törvénykönyv 161. cikkének 2. bekezdése, valamint a 194. cikk 2. bekezdése alapján vonták eljárás alá. A rendőrség tájékoztatása szerint jelenleg az előzetes letartóztatás elrendeléséről és a vádemelésről döntenek. Az SZBU szerint nem zárható ki, hogy a cselekmény célja a külvilág félrevezetése volt, hogy „megfelelő információs képet” szolgáltasson egyes külföldi szereplőknek. Mint arról lapunk is beszámolt,
a templomra „Késhegyre a magyarokat” és a „magyarok takarodjatok” feliratokat írtak.
Azonban ez nem szerepel az SZBU jelentésében.
Az ukrán titkosszolgálat sakkban tarthatja a Sebestyén József boncolását végző szakértőt – értesült az Index pénteken. A hírportál Kárpátaljáról származó információi szerint az ukrán toborzótisztek kegyetlenkedéseit követően meghalt magyar állampolgárt olyan igazságügyi orvosszakértő boncolta, aki úgy került az ukrán titkosszolgálat befolyása alá, hogy fia mozgósításával zsarolták meg. A lap beregszászi forrásai szerint Joszip Akar, akit rendszeresen alkalmaznak igazságügyi szakértőként, szinte bármilyen dokumentumhoz a nevét adja, és ezzel igyekszik védeni fiát a mozgósítástól.
A lap arra is emlékeztetett, hogy Sebestyén József halála kapcsán az ukrán hadsereg vezérkara közleményt adott ki, amely szerint a férfi halálát tüdőembólia okozta, és a boncolás semmilyen testi sérülést nem állapított meg, amely erőszakra utalna. Az Index kárpátaljai forrásokból ugyanakkor úgy értesült, hogy a boncolást végző igazságügyi orvosszakértő,
Joszip Akar az ukrán titkosszolgálatok befolyása alatt állhat, miután fiát nemrég ukrán toborzótisztek egy közúti igazoltatás alkalmával mozgósították, és csak apja közbenjárására sikerült elhagynia a kiképzőtábort.
Ezek az értesülések magyarázatot adhatnak arra, miként lehetséges, hogy az eddigi vizsgálatok annak ellenére nem állapították meg, hogy Sebestyén Józsefet megkínozták, hogy a férfi utolsó vallomásában részletesen beszámolt az őt ért atrocitásokról, és elárulta, hogyan bántalmazták az ukrán hadseregben. Többek között ez olvasható a beszámolóban:
„Sok más emberrel együtt egy erdőbe vittek. Vertek – főként fejre és testre. Azt mondták, ha nem írok alá valamit, »nullára visznek«. A fájdalomtól mozdulni sem tudtam. Néhány katona a sárba dobott, hogy ott aludjak.”
Ráadásul több felkavaró, drámai videó is előkerült arról, milyen brutálisan bántak a magyar férfival az ukrán kiképzőtáborban. Az egyik ilyen felvétel tanúsága szerint a toborzók nemcsak kínozták, hanem trágár szavakkal is illették a kárpátaljai férfit – tették hozzá.
Felidézték, hogy a történtek miatt a Külgazdasági és Külügyminisztérium először bekérette Ukrajna Magyarországra delegált nagykövetét, majd Brüsszelben kezdeményezte az eset felelőseinek szankcionálását. Többek között a kárpátaljai hadkiegészítő parancsnokság vezetőjét vetetné fel a magyar kormány az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára. Magyarországról pedig már azonnali hatállyal ki is tiltottak három ukrán tisztségviselőt, akiket a kényszersorozásokkal összefüggésben tartanak felelősnek. Azt is felidézték, hogy az ukránok hevesen reagáltak a lépésre. Andrij Szibiha külügyminiszter a Telegramon azt írta:
„Magyarország azon döntése, hogy beutazási tilalmat rendel el a területére három ukrán katonai tisztviselővel szemben, megalapozatlan és abszurd.”
Hozzáfűzte, hogy, „elutasítjuk Magyarország manipulációit, és nem tűrjük az ilyen tiszteletlenséget katonáinkkal szemben. Ukrajna fenntartja magának a jogot, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen”.
Mindeközben a magyar kormány úgy döntött, támogatja az Ukrajnában kényszermozgósítás közben megkínzott Sebestyén József fiát. Az elhunyt kárpátaljai magyar családjának nyújtott segítségről Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár tett közzé egy bejegyzést:







